Yönetim tarzlarının örgütlerdeki informal iletişim kanallarına etkisi: Burdur ili kamu kurumları örneği
The impact of management styles on informal communication channels: A sample of Burdur public institutions
  1. Tez No: 369113
  2. Yazar: MERAL BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET Bu çalışma, Burdur ili kamu kurumlarında görev yapan üst kademe yöneticilerin yönetim tarzlarının bu kurumlarda ortaya çıkan informal iletişim kanallarına etkisini ölçmek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada demokratik, otoriter, serbest bırakıcı ve paternalist olmak üzere dört tür yönetim tarzı üzerinde durulmuş ve bu yönetim tarzlarının informal iletişim kanallarından olan informal gruplar, yöneticilerin informal ziyaretleri, kurum içi sohbetler, laf taşıyıcılar, şakalar ve informal sanal iletişim kanallarına etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Yöneticilerin yönetim tarzlarının örgütlerde oluşan informal iletişim kanallarını ne derece etkilediğini ölçmek amacıyla, demografik değişkenlerle birlikte yönetim tarzları ve informal iletişim kanallarına ait ölçeklerden oluşan bir anket kullanılmıştır. Bu anket çalışmasında 600 adet anket formundan elde edilen veriler, SPSS 16.0 programı ve Lisrel 9.1 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, yöneticilerin yönetim tarzlarının informal iletişim kanallarını etkilediği ortaya çıkmış ve Burdur ili kamu kurumlarında, üst kademe yöneticilerin daha çok demokratik yönetim tarzını uyguladıkları, çalışanların ise informal iletişim kanallarından öncelikle kurum içi sohbetlere katıldıkları ve informal gruplar oluşturdukları görülmüştür. Yöneticilerin bu informal iletişim kanallarını ortadan kaldırması mümkün olmadığı için bu kanalları örgüt lehine kullanmaları örgütsel anlamda daha doğru olacaktır. Bu çalışmanın, informal iletişim kanallarının varlığını inkâr etmeyen ve bu kanalları örgüt lehine kullanmak isteyen yöneticilere önemli bilgiler sunacağı düşünülmektedir. Örgütsel anlamda informal iletişim kanallarını etkileyen farklı nedenlerinde göz önünde bulundurularak bundan sonra çeşitli çalışmaların yapılması önerilmektedir. Anahtar Kelimeler Yönetim Tarzı, İnformal İletişim, Üst Kademe Yöneticiler ve Kamu Kurumu Çalışanları
Özet (Çeviri)
This study is prepared to measure the impacts of the management styles of senior administrators working in public institutions in Burdur on the informal communication channels consisting in these institutions. This study has focused on four types of management styles including democratic, paternalistic, authoritarian, laissez-faire management style and it is investigated whether these management styles have an effect on informal communication channels such as informal groups, management by walking around, intra-organizational small talks, scandalmonger, jokes and informal virtual communication channels. A survey consisting scales related to management styles along with demographic variables and informal communication channels was used in order to measure how effective the management styles of the administrators were on informal communication channels consisting in the organizations. In this survey the data obtained from 600 questionnaire forms were analyzed using SPSS 16.0 and Lisrel 9.1. According to the results of the study, it is understood that management styles of administrators have an effect on informal communication channels and it is seen that in public institutions in Burdur, senior administrators mostly apply democratic management style, whereas the staff primarily participate intra-organizational small talks and constitute informal groups. Owing to the fact that it is not possible for the administrators to remove informal communication channels, it will be more accurate for them to use these channels in favour of the institution in the organisational sense. It is thought that this study will provide remarkable information to the administrators not denying existence of the informal communication channels and wishing to use these channels on behalf of the organization. It is suggested that various studies should be carried out considering also the different reasons affecting informal communication channels in the organizational sense. Key Words Management Style, Informal Communication, Senior Administrators and Public Institution Staff