Performans değerleme sisteminin örgütsel adalet ve bireysel performans algıları üzerine etkisi: Tapu ve Kadastro Hatay XII. bölgesinde bir örnek olay incelemesi
The effect of performance assessment system on the perception of organizational justice and individual performance: A case study of land registry and cadastre in the 12 th region in Hatay
- Tez No: 369150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Kamunun etkinliğini, verimliliğini arttırmak ve vatandaş memnuniyetini sağlamak amacıyla geliştirilen performans değerleme sistemleri; ödül ve cezaların dağılımını etkileyen bir insan kaynakları yönetimi uygulamasıdır. Dolayısıyla örgütsel kaynakların (ödül ve cezalar) dağıtımının, bu dağıtım kararlarını belirlemede kullanılan prosedürlerin ve bu prosedürlerin yürütülmesi sırasında gerçekleşen kişiler arası ilişkilerin nasıl olması gerektiği ile ilgili kuralları ve sosyal normları belirleyen örgütsel adalet algısının oluşumunda en önemli unsurlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Performans değerleme sistemlerinden beklenen faydaların ortaya çıkabilmesi ve sistemin bireysel performansı olumlu yönde geliştirebilmesi için çalışanlar tarafından adil olarak algılanması ve bir bütün olarak kabul edilmesi gereklidir. Bu çalışmada performans değerleme sistemine ilişkin örgütsel adalet algısının (dağıtım adaleti, prosedür adaleti, etkileşim adaleti) düzeyi ve bu algının çalışanların bireysel performanslarını hangi yönde etkilediği bir kamu kurumunda uygulanan performans değerleme sistemi incelenerek ortaya konulmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler Performans Değerleme Sistemi, Örgütsel Adalet Algısı, Dağıtım Adaleti, Prosedür Adaleti, Etkileşim Adaleti, Bireysel Performans.
Özet (Çeviri)
Performance assesment sytems developed with the aim of improving the efficiency of public sector and providing public fullfillment are typical human resources applications affecting the distribution of merits and acquisitions. As a result, this phenomenon comes out as an important component during the formation of social justice which determines the distribution of organizational resources (awards and punishments), shape the rules and social norms that form interpersonal relations. Performance assesment system should be perceived fair and accepted as a whole by the staff to improve individual performance and to get expected benefits of the sytem. This study is carried out in order to reveal the degree of organizational justice (distributive justice, procedural justice, ınteractional justice) perception regarding to the performance evaluation system and the course of effect related to this perception on individual performances of employees by means of a research on performance evaluation system of a public organization. Key Words Performance Appraisal System, Perception of Organizational Justice, Distributive Justice, Procedural Justice, Interactional Justice, Individual Performance