Gebelerde egzersizin yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of exercıse on quality of lıfe ın pregnancy
- Tez No: 370046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKUYE AYLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu araştırma, gebelerde egzersizin yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini; Malatya il merkezinde bulunan 10 Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 580 gebe oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise evreni bilinen örneklem hesaplamasına göre minimal örneklem büyüklüğü olan 230 gebe oluşturdu. Tanımlayıcı olarak yapılan bu araştırmanın verileri Malatya il merkezinde bulunan Aile Sağlığı Merkezlerinden ( Aytaç Paşa ASM, Çarmuzu ASM, Çavuşoğlu ASM, Çöşnük 1 ASM, Çöşnük 2 ASM, Fırat ASM, Göztepe 1 ASM, Göztepe 2 ASM, Göztepe 3 ASM, Sıtmapınarı ASM ) Ekim 2013 - Eylül 2014 tarihleri arasında toplandı. Veriler gebe tanıtım formu, egzersiz yarar ve engel ölçeği, yaşam kalitesi ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde;yüzdelik dağılımlar, t testi, Varyans Analizi (ANOVA) , Kruskal–Wallis, Mann-Whitney U, ve Pearson Kolerasyon testleri kullanıldı. Araştırma kapsamına alınan gebelerin %69.1'nin egzersizin faydalarını bilmediği, % 89.6'sının egzersiz yapmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF EXERCISE ON QUALITY OF LIFE IN PREGNANCY This study was conducted in order to determine the effects of exercising on quality of life in pregnancy. The population of the study was formed by 580 pregnants who were registered to 10 Family Health Center located in the city center of Malatya. The sample of the study, on the other hand, was formed by 230 pregnants who had minimal sample size according to known population sample size calculation. The data of this descriptive study was collected between October 2013 and September 2014 from the Family Health Centers (Aytaç Paşa FHC, Çarmuzu FHC, Çavuşoğlu FHC, Çöşnük 1 FHC, Çöşnük 2 FHC, Fırat FHC, Göztepe 1 FHC, Göztepe 2 FHC, Göztepe 3 FHC, Sıtmapınarı FHC) located in the city center of Malatya. The data were collected using pregnant introductory form, exercise benefit and barrier scale, quality of life scale. Percentage distributions, t test, Variance Analysis (ANOVA), Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U and Pearson Correlation tests were used in the analysis of the data. It was determined that 69.1% of the pregnants participating to the study did not know the benefits of exercising and 89.6% did not exercise.