Critical analysis of Dutchman through genetic structuralism
Dutchman adlı oyunun oluşumsal yapısalcı yöntemle incelenmesi
  1. Tez No: 370527
  2. Yazar: DERYA TOSKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YİĞİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamız, edebi anlamda pek çok eser üreten ve Zenci Tiyatrosu'nu derinden etkileyen Afrikalı-Amerikalı oyun yazarı ve şair Amiri Baraka'nın (LeRoiJones) Dutchman adlı oyununun Oluşumsal Yapısalcılık yöntemiyle incelenmesini içermektedir. Çalışmamız üç bölüm ve bunlara ek olarak giriş ve sonuç bölümlerini içermektedir. Giriş bölümünde Zenci Tiyatrosu'nun gelişimini ve Zencilerin Amerikan Tiyatrosu'ndaki yeri incelenmiştir. Birinci bölümde asimilasyon teorilerine yer verilmiş ve asimilasyonun Amerika'da nasıl uygulandığına yer verilerek Amiri Baraka'nın asimilasyona karşı oyunda sergilediği tutumun daha iyi anlaşılması hedeflenmiştir. İkinci bölümde ise Oluşumsal Yapısalcılık yöntemi kısaca açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise Dutchman oluşumsal yapısalcılık yöntemiyle detaylı bir biçimde çözümlenmiştir. Sonuç kısmında ise çalışmadan çıkarılan sonuçlar özetlenmiştir. Çalışmamızda Amiri Baraka'nın asimile olmuş genç bir zenciyi kullanarak asimile olmanın Afrikalı Amerikalı için tehdit oluşturabileceğini ve bunu engellemek içinde Afrikalı Amerikalıların zenci kimliklerinin farkına varıp öz benliklerini olduğu gibi kabul etmeleri gerektiğini tavsiye ettiği sonucuna vardık. Anahtar Kelimeler 1.Dutchman 2. Asimilasyon 3. Oluşumsal Yapısalcılık 4. Asimilasyon 5. Amiri Baraka
Özet (Çeviri)
Our study includes the analysis of Dutchman by Amiri Baraka (LeRoi Jones), African American playwright and poet who highly influenced the Black Theater and produced many works in literary sense, under the lights of Genetic Structuralism method. Our study consists of three chapters with an Introduction and a Conclusion. In the introduction, it is intended to focus on developing process of Black Theatre and the importance of blacks in American Drama. In the first chapter, assimilation theories and how they have been used in America since the U.S.A were discussed in order to explain the attitude of Amiri Baraka's against assimilation in the play. In the second chapter, basic information about genetic structuralism is given. In the third chapter, Dutchman is analyzed through genetic structuralism method in details and the conclusion part depicts the summary of this thesis. Consequently, we saw that by using an assimilated black man, Baraka tries to warn African-Americans against the threat of assimilation and we determined that Baraka strongly believes that African-Americans should accept and be aware of their black identity in order to survive in America. Key Words 1. Dutchman 2. Genetic Structuralism 3. African-American Drama 4. Assimilation 5. Amiri Baraka