Sicilli Ahval Defterlerine göre Kemahlı devlet memurları
Publi̇c officals from Kemah in the Ottoman bureaucracy according to Si̇ci̇lli̇ Ahval Defterleri̇
  1. Tez No: 370586
  2. Yazar: YUNUS EMRE POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Osmanlı Devleti bürokrasisinde çalışan memurların görevleri esnasındaki durumlarını, maaş, atama, taltif, terfi gibi birçok hal tercümelerini içeren bilgilerin tutulduğu defterlerin tescil işlemine, Sicill-i Ahvâl, meydana gelen defterlere de Sicill-i Umumî Defterleri adı verilmiştir. Sicill-i Ahvâl Defterleri, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde düzenli olarak tutulmaya başlanmıştır. Bu defterler, taşra bürokrasisi, personel politikaları ve devletin işleyişi gibi birçok bilgiyi ihtiva etmektedir.Çalışmada; bu arşiv kaynağı ve birçok araştırma-inceleme eserlerden de istifade edilerek, XIX. yüzyılın ilk yarısındaki Kemahlı memurların biyografileri incelenmiştir.Bu araştırmamız da Kemahlı memur incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The registration work of the records which contain information about the condition of the officials working at the bureaucracy of the Ottoman Empire on their duties and their life histories like salary,appointment, rewarding, and promotion is called Sicill-i Ahval, and those books are calledSicill-i Umumî records. Sicill-i Ahval records: were started to be kept on a regular basis during the last period of the Ottoman Empire. These defters contain detailed information on issues such as the bureaucracy in the country, policies on personnel and the mechanism of the empire. In this study, the biographies of public officials from Kemah in the first half of the XIX. century were examined through archive sources and numerous other researches and works. 77 of these officials are Personss,