Perilendiimid türevlerinden yeni fotosensitizerler sentezlenerek fotodinamik terapideki etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects on photodynamic therapy by synthesizing novel photosensitizers from perylenediimide derivatives
  1. Tez No: 374038
  2. Yazar: FURKAN ÖZÇİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YÜKRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Fotodinamik terapi, kanser olan ve kanser olmayan bazı hastalıkların tedavisindeki yaklaşımlardan birisidir. Yayınlanmış ve ticari olan birçok fotosensitizerler bulunmaktadır, fakat çoğu düşük fotodayanıklılık ya da sınırlı kullanılabilir çözücü ortamları gibi sınırlamalara sahiptir. Bu çalışmada, verimli bir singlet oksijen üreticisi olan üç tane yeni suda çözünür yeşil perilen diimid türevi sentezlenmiştir. Bu moleküllerin 1H-NMR, 13C-NMR ve kütle spektrumları alınmıştır. Bu sensitizerler tedavi etmeleri açısından yüksek absorbans değerine sahiptir. Kırmızı ışık uyarılması sonucu singlet oksijen tuzağı 1,3-difenil-izo-benzofuranın absorbansında azalma tespit edilmiştir. Bununla birlikte, aktif konsantrasyonda hiçbir karanlık toksisite göstermemektedir. Bu yeni suda çözünür yeşil perilendiimidler dikkate değer özellikleri ile fotodinamik terapi için ümit edilen yeni fotosensitizerler olarak uygulanacaklardır.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy (PDT) is an established one of approaches in the treatment of several types of cancerous and noncancerous diseases. There are many reported or commercially available photosensitizers, but most have limitations, such as low photostability, or a limited usable range of solvent conditions. In this study, we have synthesized three novel water soluble green perylenediimide derivatives which are efficient singlet oxygen generators. 1H-NMR, 13C-NMR and mass spectrums of these molecules have been measured. These sensitizers have strong absorptions in the therapeutic window. We demanstrated that on red-light excitation, absorphtion of singlet oxygen trap 1, 3-diphenyl-iso-benzofuran is rapidly degraded. In addition, they display no dark toxicity at the active concentrations. With these remarkable properties, these novel water soluble green perylenediimides are likely to find applications as promising new photosensitizers for photodynamic therapy.