Experimental study of critical casimir forces on microparticles in critical binary liquid mixtures
İki bileşenli sıvı karışımlarda mikropartküller üzerindeki kritik casimir kuvveti üzerine deneysel çalışma
  1. Tez No: 374369
  2. Yazar: YAZGAN TUNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GIOVANNI VOLPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Dalgalanan bir ortam sınırlandığında, mesoskopik objeler arasında uzun menzilli kuvvetler açığa çıkar. iki iletken levha arasında vakum dalgalanmalarının sınırlanmasına bağlı olarak açığa çıkan Kuvantum Elektrodinamik(QED) Casimir kuvvetlerine analog olarak, kritik noktaya yakın bulunan kritik karışım içinde meydana gelen faz dalgalanmalarının sınırlanmasından dolayı da, sınırlayan objeler arasında kritik Casimir kuvvetleri ortaya çıkmaktadır. Burada, açığa çıkan kuvvetlerin incelenmesi, kullanılması, meso ve nano boyutlardaki etkileşimlerin incelenmesi için en uygun örnek olarak görünen su-2,6 lutidin kritik karışımı içinde oluşan kritik Casimir kuvvetlerini, deneysel olarak ve uygulamaları açısından çalıştık ve bu çalışmalar hem temel bilim hem de uygulama alanları açısından oldukça umut vericidir. Özellikle, burada birden fazla obje arasında oluşan kritik Casimir kuvvetlerini ve çoklu kütle etkilerini inceledik. Ayrıca, deneylerimizi parçacık-duvar etkileşiminin ötesinde farklı dizilimlerle de genişlettik. İki ve üç parçacık arasındaki etkileşimi yüzeyden uzakta ölçüp kuvvetlerin davranışını inceledik. Bunun icin de çoklu optik tuzaklar oluşturup parçacıkları yüzeyden yukarıya taşıdık ve Dijital Video Mikroskobu olarak bilinen yöntem ile parçacıkların yörüngelerini ve kuvvetlerin etkisini inceledik.
Özet (Çeviri)
Long-ranged forces between mesoscopic objects emerge when a fluctuating field is confined. Analogously to the well known quantum-electro-dynamical (QED) Casimir forces, emerging between conducting objects due to the confinement of the vacuum electromagnetic fluctuations, critical Casimir forces emerge between objects due to confinement of the fluid density fluctuations. Here, we studied experimentally several novel aspects and applications of critical Casimir fluctuations in a critical mixture of walter-2,6-lutidine, which are a promising candidate to harness forces and interactions at mesoscopic and nanoscopic length scales and promise to deliver results of both fundamental and applied interest. In particular, we studied the critical Casimir forces between multiple objects and multiple-body effects. We first extended the experimental study of critical Casimir forces in configurations different from the particle-wall system. The forces acting between two particles in far from any surface and the third particle effect were explored. Then we employed multiple reconfigurable holographic optical tweezers (HOTs) which permit to optically trap several colloids and used a technique known as“digital video microscopy”(DVM) to track the particles' trajectories and the forces acting on the particles. We studied the critical Casimir force arising between two particles as a function of their distance and investigated how this is affected by the presence of a third neighboring particle.