Çaprazlanmış modül morfizmlerinin homotopileri üzerine
On homotopies of crossed modules morphisms
  1. Tez No: 374755
  2. Yazar: RAMAZAN SAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM İLKER AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çaprazlanmış modüller üzerine hazırlanan bu yüksek lisans tezi dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, çalışmanın temelini olşturan homotopi ile ilgili bazı temel kavramlara yer verilmiştir. Özellikle zincir komplekslerin morfizmleri arasında tanımlanan zincir homotopileri detaylı olarak incelenmiştir. İkinci bölümde değişmeli cebirler üzerinde tanımlanan çaprazlanmış modüller ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise çaprazlanmış modül morfizmleri arasında derivasyon olarak isimlendirilen bir dönüşüm tanımlanmış ve bunun yardımıyla çaprazlanmış modül morfizmlerinin homotopisi elde edilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise iki çaprazlanmış modül verildiğinde, bunlar arasında tanımlanan morfizmlerin homotopilerinin bir denklik bağıntısı oluşturduğu ve morfizmler ile homotopilerin bir gruboid meydana getirdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master thesis on the crossed modules consists of four chapters. In the first chapter we recall some basic notions about homotopy theory. Aspecially it is given the homotopy theory of chain complex morphisms. In the following chapter the notion of crossed module is given on the theory of commutative algebra. In the third section we define a map called derivation. This map is defined between the two crossed module morphisms. Using this derivation we define homotopy of crossed module morphisms. In the last chapter we show that homotopy of crossed module morphisms is an equivalance relation. Also we define a grouboid structure of crossed module morphisms and their homotopies.