Kültürlerarası iletişim bağlamında bir altkültür grubu olan Çerkeslerin hâkim kültürle iletişimi
Communication of subculture groups with the dominant culture as part of interculturel communication: Circassian case
  1. Tez No: 375296
  2. Yazar: HANDE ÖKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kültürlerarası iletişim, farklı kültürlere üye insanlar arasında gerçekleşen etkileşimi incelemektedir. Bu çalışmada, altkültür gruplarının ya da etnik grupların hâkim kültürle iletişimi de kültürlerarası iletişim olarak kavramsallaştırılmıştır. Çalışma, kültürlerarası iletişim bağlamında, Eskişehir'deki etnik gruplardan biri olan Çerkeslerin hâkim kültürle iletişiminin incelenmesine yöneliktir. Bu doğrultuda, Eskişehir kent merkezinde yaşayan 20 katılımcıyla yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmış ve yorumlanmıştır. Çalışmada, Çerkes etnik grubuna üye insanların kendi kültürel sınırlarını korumaya çalışırken, hâkim kültürle etkileşimlerini de sürdürdükleri anlaşılmıştır. Kültürü, sembollerin, sembollerin oluşturduğu anlamların ve her türlü davranış kurallarını içeren normların tarihsel aktarım sistemi olarak ele alan bu çalışmada; farklı kültürlerin, farklı anlam dünyalarını beraberinde getirdiği öne sürülmüştür. Çerkes etnik grubunun hâkim kültürle iletişiminde de, kültürel öğretilerin oluşturduğu anlam dünyalarındaki farklılaşmaların, kültürlerarası iletişim sürecini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Intercultural communication examines the interaction among the members of different cultures. In this study, communication of subcultural or ethnic groups with dominant culture, also conceptualized as intercultural communication. The current study aims to explore the communication practices of Circassians, one of the ethnic groups in Eskişehir, with the dominant culture as part of intercultural communication. For the purposes of the study, semi-structured interviews were conducted with 20 individuals of Circassian origin living in the center of Eskişehir and the findings were discussed on the basis of the data obtained. The results of the study revealed that individuals with Circassian origin have continued to interact with the dominant culture while trying to preserve their own culture. The study deals with culture as a system that passes down symbols, the meanings created by these symbols and the norms involving the rules regulating social and individual behaviors throughout history. Also, it is claimed that the presence of different cultures leads to different sense of the world. The results showed that these differences, which are due to cultural doctrine influenced the communication of Circassian groups with the dominant culture.