Alışveriş merkezlerinin tercih edilme nedenleri
The reasons for preference of shoppi̇ng malls
  1. Tez No: 375474
  2. Yazar: SENA ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türkiye'de alışveriş merkezi yatırımlarının gelişiminin konu edildiği bu çalışmada ilk olarak perakendecilik sektörünün tanımı, kapsamı, Dünya genelinde gelişimi incelenmiş, daha sonra ise perakendecilik sektöründeki yeni trendler ve sektörün ülkemiz ekonomisine etkileri birtakım verilerle incelenmiştir. Perakendecilik sektörünün ayrıntılı olarak incelendiği bu bölümde son olarak da perakendeci türlerine değinilmiştir. İkinci bölümde ise Dünya ve Türkiye'deki alışveriş merkezleri yatırımları başlığı altında ilk olarak alışveriş merkezlerinin tanımı ve özellikleri üzerinde durulmuş, sonra ise alışveriş merkezlerinin Dünya ve Türkiye'deki oluşum ve gelişimine detaylı olarak değinilmiştir. Öncelikle alışveriş merkezlerinin tarihçesinden bahsedilmesinden sonra alışveriş merkezlerinin tüketici, üretici ve perakendecilere sağladığı artılar ve eksiler üzerinde durulmuştur. Akabinde ise alışveriş merkezlerinin sınıflandırılması Türkiye'deki alışveriş merkezlerinin güncel durumu ile ilgili değerlendirilmelere yer verilmiştir. Son olarak; araştırma bölümünde ise ilk olarak tüketicilerin alışveriş merkezlerini tercih nedenleri ile alışveriş merkezine gitme sıklıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olup olmadığının, ikinci olarak ise alışveriş merkezlerinin gelişiminin algılanmasında tüketicilerin demografik özelliklerine göre anlamlı bir farklılık bulunup bulunmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda 50 sorudan oluşan anket formu Ankara'da yaşayan tüketiciler üzerinde uygulanmış ve sonuçlar istatistiksel tekniklerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of this work is the improvement of shopping mall investments in Turkey. The first section gives a comprehensive definition of the retail sector, defines the scope of the sector and its evolution worldwide. Afterwards, new trends in the sector are examined together with its effects on Turkish economy. Finally, in this first section where retail sector is examined in detail, types of retailers are given.Second section deals with shopping mall investments worldwide and in Turkey starting with a definition of shopping malls and their properties.Detacted explanation of the formation and evolution of shopping malls worldwide and in Turkey is given next a historical account of shopping centers is followed by a discussion of pros and cons it provides for the producers and retailers.Finally, a classification of shopping centers in Turkey is done and up to date assessment is given.Final section elaborates around a research done in order to come up with a reasonable statistical relationship between the reasons why consumers prefer shopping malls and the frequency they visit them.Another important aim of this reasearch is to find out if a reasonable difference exists in the perception of shopping centers as the demographic properties of the consumers change. A survey consisting of SQ questions is carried out on consumers who reside in Ankara in order to find answers to above questions and results are evaluated using statistical techniques.