Küresel krizin dünya borsalarına ve Borsa İstanbul'a etkisi: Borsalarda kriz şiddet katsayısının hesaplanması
The impact of the global crisis to the world stock exchanges and Istanbul Stock Exchange: Calculation of the coefficient of the crisis severity in stock exchanges
- Tez No: 375501
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmada, Küresel Kriz sırasında, çeşitli ülkelerin borsa endeks getirilerindeki değişiklik, dünya genelinde hisse senedi piyasalarındaki oynaklığın ölçüsü olarak kabul edilen VIX endeksi kullanılarak ölçülmüş ve her bir borsa endeksinin VIX ile ilişkisi belirlenerek, kriz şiddet katsayısı hesaplanmıştır. Bu amaçla, dünya genelinde çeşitli bölgelerden seçilen 22 ülke ve 1 Euro alanına ait 25 borsa endeksinin, VIX açıklayıcı değişkeni esas alınarak, Küresel Krizdeki değer kayıpları, Kalman Filtre tahmin yöntemi ile hesaplanmıştır. Çalışmada üç önemli sonuca ulaşılmıştır. Birincisi, Küresel Kriz öncesinde artan finansal entegrasyonun ülkeler arasında daha güçlü ve kalıcı ilişkilerin oluşmasına zemin hazırladığı ve bu durumun da Küresel Kriz sırasında borsalar arasındaki yakınsamanın artmasına neden olduğu tespit edilmiştir. İkincisi, genel olarak oynaklık endeksi VIX'deki bir birimlik değişikliğin, borsa endeksinin getirisinde neden olacağı değişiklik belirlenmiştir. Üçüncüsü, her bir borsa endeksi için hesaplanan kriz şiddet katsayıları ile, incelenen borsa endekslerinin Küresel Krizden etkilenme dereceleri hesaplanmıştır. Çalışmada ortaya çıkan sonuçlar, finansal piyasalar arasında karşılıklı bağımlılığın arttığı günümüz koşullarında, finansal birimlerin yatırım kararı vermelerinde ve strateji geliştirmelerinde faydalı olacağını göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Küresel Kriz, finansal krizlerin bulaşma kanalları, yatırımcı risk iştahı, VIX
Özet (Çeviri)
In this study, changes in the yields of stock exchange index of various countries during the Global Crisis has been measured by using the VIX index which has been accepted as the standart of volatility in the worldwide stock exchange markets. Also, the coefficient of the crisis severity has been calculated by determining the relationship of each one of the stock exchange index with the VIX. For this purpose, the impairment losses during the Global Crisis of 25 stock exchanges indexes of 22 countries chosen from various regions across the world and the Euro 1 area has been calculated based on the VIX explanatory coefficient by means of Kalman Filter estimation method. Three main results obtained: Firstly, it has been determined that the financial integration which has increased prior to the Global Crisis prepared a ground for the formation of stronger and lasting relationships between the countries and this situation to an increase in convergence between the stock exchanges during the Global Crisis. Second of all, it has been determined that a one unit change in the volatility index VIX in general, causes a change in the yield of the stock exchange index. Thirdly, the coefficients of the crisis severity which are calculated for each one of the stock exchange indexes and the level of impact of the Global Crisis on the stock exchange markets have been calculated. The results that came out from this study show that codependence between financial markets which increased in today's conditions are useful for financial units to determine investment decisions and develop strategies. Key Words Global crisis, contagion channels of financial crises, investor risk appetite, VIX