Aile hekimliğinde hasta-hekim iletişiminde güven unsurunun hastanın hekime bağlılığı üzerine etkisi
In the family medicine impact of trust factor on adherence of patient to the physician in the patient physician communication
  1. Tez No: 375506
  2. Yazar: ELİF KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Family Medicine, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tez çalışmasında, hasta-hekim iletişiminde güven unsurunun hastanın hekime olan bağlılığı üzerine etkisinin, aile hekimliği sistemi çerçevesinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan çalışma Ankara Sağlık Müdürlüğüne bağlı, Keçiören ilçesinde faaliyet gösteren 3 adet aile sağlığı merkezi (ASM) hastalarıyla sınırlandırılmıştır. Araştırmanın uygulama birimleri: Keçiören Aşağıeğlence ASM, Keçiören İsmet Ayturan ASM ve Keçiören Uyanış ASM'dir. Bu ASM'lere hizmet almak için 01-31 Mayıs 2013 tarihleri ve 09.00-11.00/14.00-16.00 saatleri arasında başvuran hastalarla gönüllülük esası çerçevesinde görüşülerek bilgi alınmıştır. Belirtilen tarih ve saatlerde 600 hastaya ulaşılmıştır. Araştırma kesitsel, saha çalışmasıdır. Veri toplama yöntemi yüz yüze anket yöntemi olup, veri toplama aracı olarak 3 bölümden oluşan anket kullanılmıştır. Toplanan anket verilerinin istatistiksel analizinde istatistik paket programı SPSS 17 kullanılmıştır. Araştırma sonucunda“hasta-hekim iletişiminde güven unsuru”nun alt boyutlarına ait ifadelerin ortalama puanlarının birbirleri ile yüksek ve pozitif yönde ilişki bulunmuştur. Ayrıca“hasta-hekim iletişiminde güven unsuru”nun alt boyutlarına ait ifadelerin ortalama puanlarının“hastanın hekime bağlılığı”ifadelerinin ortalama puanları ile arasında yüksek ve pozitif yönde ilişki bulunmuştur.“Hasta-hekim iletişiminde güven unsuru”nun 3 alt boyutunun,“hastanın hekime bağlılığı”nı %70 oranında açıkladığı görülmüştür.“Hastanın hekime bağlılığı”üzerine en fazla etkiye sahip değişkenin“hekimin klinik davranışlarına duyulan güven”değişkeni olduğu anlaşılmıştır. Onu izleyen diğer değişkenlerin sırasıyla“hekimin mesleki birikimi, yeterliliği ve meslek etiğine duyulan güven”ve“hizmet sunumu ve sağlık kurumunun genel fiziki şartlarına duyulan güven”değişkenleri olduğu anlaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Aile hekimliği, iletişim, hasta-hekim iletişimi, güven, hasta bağlılığı
Özet (Çeviri)
In this thesis study, evaluation within the frame of family medicine system of the ımpact of trust factor on patient's adherence to the physician in the patient-physician communication has been aim at. The study, which is carried out for this purpose, has been limited to three Family Healty Center's (ASM) patients. This three ASMs depends on Healty Directorate of Ankara and active in Keçiören district. The application units of this study are Keçiören Aşağıeğlence ASM, Keçiören İsmet Ayturan ASM and Keçiören Uyanış ASM. The obtaining information in this study carried out voluntarily with patients who applied to the these ASMs to obtain healty care services on date 1-31 May 2013 between at 09.00-11.00 am and 14.00-16.00 pm. The specified dates and hours have been reached at 600 patients. This research is a cross-sectional fieldwork. The data acquisition method in this study is face-to-face questionnaire method and as a data aqcuisition tool, the questionnaire which consist of 3 part, has been used. In the analysis of the acquired data from the questionnaire, has been analysed via SPSS 17 statstically package program. At the end of the research, high correlation in positive direction has been found between each other of the average scores of the expressions of the sub-dimensions of the“trust factor in the patient-physician communication”and also the average scores of the expressions“adherence of the patient to the physician”. It has been seen that the 3 sub-dimensions of the“trust factor in the patient-physician communication”have described the“adherence of the patient to the physician”in a rate of 70%. It has been understood that the factor which has the largest impact on the“adherence of the patient to the physician”is the factor“the trust felt for the clinic behaviors of the physician”. It has also been understood that the factors following that are, respectively, the factors of“the trust felt for the professional background, qualification and professional ethics of the physician”and“the trust felt for the service offer and the general physical conditions of the healthcare institution”. Key Words : Family medicine, communication, patient-physician communication, trust, patient adherence