Performansa dayalı ücretlendirme sistemleri ve Bilecik ili Sağlık Bakanlığı Hastaneleri uygulaması
Remuneration systhem dependi̇ng on the performances and an appli̇cati̇on i̇n Mi̇ni̇stry of Health Hospi̇tals i̇n Bi̇leci̇k
- Tez No: 375514
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AYANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Her kurum için, içinde bulundukları organizasyonun en üstün verimlilikle çalışması önemlidir. Bu verimliliğin sağlanabilmesi kurum çalışanlarının başarısına bağlıdır. Özellikle son yıllarda giderek önemi artan çalışan motivasyonu üzerine çeşitli çalışmalar yapılmış, seviyenin yükseltilebilmesi için yeni yöntem arayışlarına girilmiştir. Performansa Dayalı Ücretlendirme Sistemi, çalışan motivasyonunu artırmak için ülkemizde, özellikle sağlık sektöründe sıkça kullanılan bir yöntem olmuştur. Hem kamu sektöründe hem de özel sektörde kullanım alanı bulan bu yöntemde, çalışanlara gösterdikleri başarılara karşılık mali olarak ek kazanç sağlanması vaat edilmektedir. Performansa Dayalı Ücretlendirme Sistemi, gerekli koşullar sağlandığı taktirde işveren ve çalışan memnuniyetini sağlamayı hedeflemektedir. Bu yöntemle çalışanların motivasyonları artarken, işveren artan verimlilik nedeniyle memnun olmaktadır. Öncelikli ihtiyaçlar arasında yer alan sağlık hizmetlerinin sunumunun ve kalitesinin artırılmasını hedeflemesi nedeniyle büyük önem taşıyan Performansa Dayalı Ek Ödeme Sisteminin; bu çalışma ile hekim görüşlerine dayanılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu tezde Performansa Dayalı Ücretlendirme Sistemleri incelenmiş, Bilecik ilinde bulunan Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde bulunan hekimlere konuya ilişkin anket uygulanmıştır. Anket çalışması ile hekimlerin Performansa Dayalı Ücretlendirme Sistemine ilişkin olumlu ve olumsuz görüşleri sorulmuş ve alınan cevaplara ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Performans, Ücret, Performansa Dayalı Ücretlendirme, Verimlilik, Motivasyon
Özet (Çeviri)
For each institution, working with the highest productivity of the organization in which they work is important. To provide this productivity depends on the success of the workforce of the institution. Especially in recent years increasingly several studies have been done on employee motivation and the need of new methods raise in order to increase the level. Particularly in health sector of our country, remuneration systhem depending on the performances is one of the commonly used method in order to increase the motivation of workforce. Both in the public and the private sector this method promises that workforce will have extra financial bonus in response to their success. The aim of remuneration systhem depending on the performances is to guarantee the satisfaction of both employee and employer, if the necessary conditions are met. With this method, by the increasing motivation of employees, the employer is satisfied due to increased productivity. This thesis examined the remuneration systhem depending on the performances and a survey applied to the physicians who are in hospitals affiliated with the Ministry of Health in Bilecik. With the survey, the positive and negative opinions on remuneration systhem depending on the performances were asked to the physicians, evaluations are made regarding the responses received. Keywords : Performances, Remuneration, Remuneration depending on the performance, productivity, Motivation