Bankalarda finansal kırılganlığın ölçümü
Measuring financial fragility of banks
- Tez No: 375541
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Bankacılık, Banking
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 247
Özet
Faaliyetleri gereği çeşitli risklere maruz kalan ve asıl işleri bu riskleri yönetmek olan bankaların etkinlik ve verimlilikten uzak çalışmaları, sadece kendilerini ve içinde bulundukları sektörü etkilemekle kalmamakta, diğer sektörlere de hızla sirayet ederek makroekonomik istikrarı tehdit eder hale gelmektedir. Tasarrufların yatırımlara kanalize olmasında aracılık görevini üstlenmeleri nedeniyle ekonomide etkin bir role sahip olan bankalarda finansal başarısızlığın önceden tahmini, sorunların sistemin tümüne yayılmasının önüne geçilmesini sağlayacak önlemlerin zamanında alınması, toplumun tüm kesimlerine yansıyan başarısızlığın ve çözüm yollarının maliyetlerinin azaltılması açılarından da oldukça önemlidir. Bu nedenle, çalışmada, bankalarda finansal başarısızlığın nedenleri mikro ve makro düzeyde ele alınarak, bankaların finansal açıdan kırılgan olup olmadıklarına işaret eden bir endeks belirlenmeye çalışılmış ve bu endeksin belli bir eşik değerin üzerinde olup olmama durumunu açıklayan makroekonomik etkenler ortaya konulmuştur. Banka başarısızlıklarının önceden öngörülmesi amacı ile bu makro değişkenlere şok uygulanarak analize dâhil edilen bankaların eşik değerin altında ya da üstünde olma olasılıkları tahmin edilmiştir. Eşik değerin altında kalma olasılığı artan bankaların diğerlerine göre bir şok durumuna karşı daha kırılgan olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Banks whose main task is to manage the risks encountered during their operations, affect not only themselves, but also to other sectors, thus posing a threat to overall macroeconomic stability, when they function away from being efficient and operative. Since they act as a intermediary in channeling savings into investments and hence playing an active role in economy, the prediction of their financial failure in advance is very crucial in a sense to take the swift and timely measures for preventing the problems before they spread the whole sector and also to reduce the costs of resolution and the failures which eventually affect the whole society. Therefore, in this thesis, by approaching the financial failure in micro and macro basis it was aimed to set an index, indicating whether a bank is financially fragile or not, and also to determine macroeconomic factors that are statistically significant enough to explain whether the value of the index is over or under a certain threshold. In order to foresee banks' failure in advance, a shock under a certain scenario was applied to these macroeconomic variables to see variations in the probability of failure of the each bank within the data set. It was concluded that banks with the increased probability of being under the threshold value are relatively more fragile to shocks than the others.