İnternetten pazarlamada yeni bir boyut: Sosyal medyanın tüketicilerin marka tercihlerine etkisi üzerine bir araştırma
A new dimension in internet marketing: A research on social media's effect on consumers brand preference
  1. Tez No: 375562
  2. Yazar: GONCA YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
İnsanlık tarihinin ilk çağlarından itibaren yaşanan değişimlerle beraber toplumların ekonomisi, sosyal ve kültürel yapıları gelişim göstermiştir. Bilgisayar ve internetin icadı ile bilgi çağı ve bilgi ekonomisi adı verilen yeni bir dönem başlamıştır. Teknoloji, iletişim ve ulaşım alanlarında yaşanan devrimlerle birlikte küreselleşme ortaya çıkmıştır. Küresel dünyada işletmeler, rekabet avantajı elde edebilmek için geleneksel pazarlama yöntemlerinden farklı olarak alternatif kanallar arayışına girmişlerdir. Böylece internetten pazarlama kavramı ortaya çıkmıştır. Web 2.0.'ın gelişimiyle ortaya çıkan sosyal medya, işletmelere daha az maliyetle tüketicilerle birebir iletişime geçebilme imkanı sağlamaktadır. Bu çalışmada sosyal medya kavramı ortaya konulduktan sonra, işletmelerin bu alternatif kanalı nasıl kullanmaları gerektiği büyük markalar tarafından yürütülen başarılı sosyal medya kampanyaları ele alınarak anlatılmaya çalışılmıştır. Tüketici satın alma karar süreci, marka kavramı, marka tercihini etkileyen faktörler değerlendirildikten sonra, yapılan çalışma ile sosyal medyanın tüketicilerin marka tercihine etkisinin ölçümlenmesi amaçlanmıştır. Sosyal medyanın gündelik yaşamın bir parçası haline gelmesi, işletmelerin sosyal medya faaliyetlerinin tüketicilerin marka tercihleri üzerinde yarattığı etkinin değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Çalışmanın son bölümünde Ankara ilinde yaşayan sosyal medya kullanıcılarının anket sorularına verdiği cevaplar istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sosyal medyada marka tercihi ile ilgili belirlenen boyutlarda bazı demografik değişkenler ya da kullanılan sosyal medya araçları bakımından farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Since the first ages of human history; economy, social and cultural structures of society have evolved with the changes. With the invention of computer and internet, a new era which is called the information age and information economy has begun. Along with the revolutions in technology, communication and transportation, globalization has come up. Businesses in global economy, in order to obtain a competetive advantage, unlike traditional marketing methods have begun searching for alternative channels. Thus, the concept of internet marketing has come up. Social media which came up with the development of Web 2.0, provides opportunity for businesses to communicate directly with consumers with less cost. In this study, after the concept of social media has demonstrated, how businesses should use this alternative channel is tried to explain with investigating successful social media campaigns run by big brands. With the study made after considering consumer buying decision process, brand concept, the factors that affect brand preference; the effect of social media on consumers' brand preferences was intend to be measured. With social media is becoming a part of everyday life, businesses are required to consider social media activites' effect on consumers' brand preferences. In the final part of the study, answers of social media users living in Ankara to survey questions were analyzed by statistical methods. The findings of survey reveal some demographic variables about brand preference in social media related to the specified dimensions or differences in the use of social media devices.