Afganistan kamu finansal yönetim bilgi sisteminin incelenmesi
The case study of Afghanistan public financial management i̇nformation system
  1. Tez No: 375563
  2. Yazar: ALI ZAFAR MEHRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ÇINA BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Afganistan'da otuz yıldan fazla yaşanan çatışmalar sonucunda kamu finansal yönetiminde reform çalışmaları yapılmıştır. 2002 yılında reform çalışmalar başladığında bu konuyla ilgili dikkat çekici en önemli çalışma kamu finansal yönetimlerdeki eksiklikleri gidermek ve standartlara uyum sağlamak amacıyla Afganistan Kamu Finansal Yönetim Bilgi Sistemi'dir. Bu sistem daha verimli bir şekilde ve tam anlamıyla istenildiği gibi uygulanması gerçekleşmemiştir. Bu sistemi ile ilgili memurların bilgisi ve eğitimi arttırılmamıştır ve uluslararası uzmanlar sistemi terk ederken geleceğe doğru devlet memurlarla yürütülüp yürütülmemesi iyice düşünülememiştir. Bu araştırmanın amacı; Afganistan Kamu Finansal Yönetim Bilgi Sistemi'nin uygulanmasında uluslararası uzmanlarının ilgilenen rolü ve sorumlulukları belirtmek, ve 2014 yılın sonunda uluslararası uzmanlar sistemden ayrılmasıyla Afganistan Kamu Finansal Yönetim Bilgi Sistemi geleceğe doğru yürütülmek için ortaya çıkacak bilgi açığı ve eksikliği tespit edmek ve bu sorunu çözmek amacıyla izlenecek yol haritasını göstermektir.
Özet (Çeviri)
In Afghanistan after three decades of conflicts the most important public finance reform that was pursued by the Afghan government was the Public Financial Management Reform (PFMR), upon which other reforms could be followed. Without any doubt PFMR was an important reform that installed the entire country financial system and has played a vital role in public service delivery. As the international experts are withdrawing and the aids are decreasing, the future management, development and maintenance of this important program are somehow put in an unclear condition. Presuming this, one of the most important public reform programs of Afghanistan would be challenged by uncertainty and possible knowledge deficit. In such a situation, carrying out an assessment of the knowledge deficit of AFMIS is of high importance for Afghanistan. AFIMS is of high importance to Afghanistan public service delivery as all financial transaction are recorded, processed and maintained through this system; and any disturbance in AFMIS system can affect all development and routine operational activity of the state. This assessment has performed an analysis of the possible knowledge deficit in Afghanistan Financial Management Information System (AFMIS) as the international experts are leaving Afghanistan. Consequently a deeper understanding of the possible knowledge deficit and the required training strategy to define a roadmap to fill this gap in the AFMIS will come up as the outcome of this research.