Dış ticarette ithalat ve ihracat işlemlerinin muhasebeleştirilmesi
Recognition of foreign trade import and export transactions
  1. Tez No: 376628
  2. Yazar: TÜRKAN ERTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dış ticaret ithalat ve ihracat hareketlerinden oluşmaktadır. Bazı belgelerin ithalat ve ihracat uygulanacağı sürede gümrüğe veya yetkili mercilere bildirilmesi gerekir. Bu belgelerle ilgili bilgiler kapsamlı bir şekilde aktarılmaktadır. İşletmeler dış ticaret işlemlerini doğru ve güvenilir olarak kayıt etmek zorundadırlar. Gümrük birliği uygulaması sonunda dış ticaret daha anlamlı ve güvenilir hale gelmiştir. Uluslararası ticari faaliyetlerimizi sürdürebilmek için, kurulan ticari topluluklara katılmak durumundayız. Dış ticaretimizin gelişmesi sonucunda işsizlik azalacak, ülke ekonomisinde rahatlama olacak, sosyal problemler çözüme ulaşacak ve insanlarımız gelişmiş ülkelerdeki refah düzeyine ulaşacaktır. Bu nedenle ülkemizde yatırımların artırılması, eğitim seviyesinin artırılması, kalifiye personeller yetiştirilmesi mecburi bir durumdur.
Özet (Çeviri)
Foreign trade comprised of import and export transactions. Some of documents must be notified by the authorities or customhouse while import and export process. The information can be conveyed in a comprehensive way. Businesses are required to register trade operations exactly and reliably. At the end of the implementation of the Customs Union, foreign trade has become more meaningful and reliable. We heed to participate in the established commercial communities because of maintaing international commercial activities. As a result of flourish foreign trade, unemployment will be decreased, economy will be reliefed, social problems will be resolved and our people will reach at the level of prosperity in developed countries. Therefore in or country, we reed to increase investments, increase the level of education and cultivate qualified personnel.