Ticaret Meslek Liselerinde çalışan meslek dersi öğretmenlerinin örgütsel vatandaşlık davranışları üzerine bir araştırma
A study on organizational citizenship behavior of teachers who work in vocational trade school
- Tez No: 378263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada ticaret lisesi meslek dersi öğretmenlerinin örgütsel vatandaşlık davranışlarının ne düzeyde olduğu ve bu davranışları etkileyen demografik değişkenlerin neler olduğunun incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2013–2014 Eğitim Öğretim yılında İstanbul ilindeki ticaret liselerinde görev yapan meslek dersi öğretmenleri (655 kişi) oluşturmaktadır. Araştırmada tam sayım hedeflenmiştir ancak anketlerden bazılarının eksik doldurulmuş olması ve bazı anketlerin cevaplanmaması nedenleriyle geri dönüşü gerçekleşen 406 anket formundan elde edilen veriler analize tabi tutulmuştur. Araştırmaya katılan öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışları arasında görev, yaş, cinsiyet, kıdem, eğitim durumu ve medeni durum değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to investigate that what level of organizational citizenship behavior trade school teachers have and what demographic variables that influence these behaviors. The trade school teachers (655 persons) who worked in İstanbul province in 2013-2014 academic year are the universe of this study. Research aimed for completely answered questionnaries but because of missing answers in some questionnaries or completely unanswered ones from the survey, only 406 questionnaires were subjected to analysis. Statistically significant differences have been observed among the participating teachers according to task, age, gender, seniority, level of education and marital status variables.