Suggested negotiated esp syllabus for multinational peacekeeping operations within a constructivist perspective
Çok uluslu barışı koruma harekatları için görüşmelere dayalı özel amaçlı yapılandırmacı bir bakış açısı ile hazırlanan ingilizce izlence önerisi
- Tez No: 378279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Karşılıklı ilişkilerin çok yoğun olduğu çağımızda, askeri güçlerin rolleri de savaş çıkarmaktan tüm milletler arasında barışı sağlama yönüne doğru değişmiştir. Dolayısıyla askeri güçlerin iş birliği içerisinde beraber çalışması kaçınılmaz bir sonuç olmuştur. Bu bağlamda, İngilizce askeri ortamlarda ortak bir dil olarak işlev görmektedir. Bu şu anlama gelmektedir: İngilizce karşılıklı olarak askerlerin birbirini anlamaları için ve birbiriyle iletişime geçmeleri için ortak bir dil olarak kullanılmaktadır. Ayrıca askeri personel olan kişiler kendi ülkelerine ve dolayısıyla dünya barışına hizmet etmek için çeşitli ülkelerden gelmektedirler. Kendi ülkesini temsil etme sorumluluğunu üstlenmek aynı zamanda onu kendi dil becerileriyle temsil etme manasına gelmektedir. Etkin bir şekilde iletişim kurmak ve ortak dili mükemmel bir şekilde kullanmak, iş gücünü yansıtmak, kendi kültürünü temsil etmek, uluslararası ve çok uluslu görevleri gerçekleştirirken kendine güvenmek, sosyal, askeri ve diğer alanlarda ihtiyaçlarını ifade etmek anlamlarına gelmektedir. Bunlar İngilizcenin askeri personel için neden bu kadar önemli olduğunu gösteren nedenlerden sadece birkaçıdır. Bu çalışma, ana dili İngilizce olmayan ancak İngilizcenin iletişim dili olarak kullanılacağı çok uluslu askeri ortamlarda çalışan ya da çalışacak olan askeri personelin dil ihtiyaçlarını belirlemeyi ve dolayısıyla bu ihtiyaçları karşılamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda tüm ihtiyaçlar düşünüldüğünde, her şeyden önce bu çalışmanın amacı askeri personelin dil becerilerini güçlendirmelerine yardım etmek maksadıyla görüşmelere dayalı özel amaçlı İngilizce bir izlence geliştirmektir. Çok uluslu birliklerin ortamını değerlendirdiğimizde, anketler, görüşmeler ve araştırmacının kendi gözlemleri yardımıyla üç çeşit dil ihtiyacı belirlenmiştir. Bu dil ihtiyaçları sosyal, askeri ve diğer ihtiyaçlar olarak gruplandırılmıştır. Bu çalışmanın ulaşmak istediği sonuç askeri personelin İngilizceye ihtiyaç duyduğu alanlarda bu ihtiyaçlarını karşılamaktır. Mesela askeri ihtiyaçlardan bir tanesi askeri personele verilecek olan görevlerde gerekli askeri terimleri öğretmek olabilir. İhtiyaç analizleri sürecinden sonra, belirlenen dil ihtiyaçlarını karşılamak için bir izlence geliştirilmiştir. Bu bağlamda askeri personel için bir izlence düzenlenmiştir. Bu izlencenin askeri personel çok uluslu harekatlarda görev almadan önce uygulanması planlanmıştır. Sonuç olarak personelin görevlerini başarılı bir şekilde tamamlaması umulmaktadır. Ayrıca bu izlence Yapılandırmacı bir bakış açısıyla görüşmelere dayalı olarak geliştirilmiştir. Görüşmeler önemlidir çünkü bu izlence personelin ihtiyaçlarını kapsamaktadır. İzlencenin oluşturulmasında personelin fikirleri, beklentileri ve ihtiyaçları hayati derecede önem taşımaktadır. Son olarak daha ileriki araştırmalar için, görüşmelere dayalı özel amaçlı bu izlencenin uygulaması takip edilebilir. Ayrıca ana dili İngilizce olmayan askeri personelin çok uluslu barışı sağlama harekatlarında, bu izlence sonucunda başarılarının artıp artmadığı değerlendirilebilir. Bu alanda elinizdeki çalışmanın bir başlangıç olması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this era of close interrelations, the role of military forces has also changed from offering battle to offering peace to all nations. Therefore, the military forces' working together in collaboration with multinational units has become an inevitable result. Within this context, English serves as a military lingua franca in military environment. That is, English is used as the common language in order to communicate with and to understand one another. Furthermore, the military personnel come from various countries to serve for their own country and for the world's welfare. Taking the charge of representing your country comes to mean representing it through your language skills, as well. Communicating effectively and using the common language perfectly mean expressing your workforce, representing your culture, being confident when carrying out international and multinational missions, being able to express your needs in social, military and other areas of life. These are just some of the reasons indicating why English is so important for the military personnel. This study aims at determining and therefore covering the language needs of military personnel whose L1 is not English, but who work or will work in the future in multinational military environments where English is used as the communication medium. Considering all the needs within this context, the aim of this study in the first place is to develop a negotiated ESP syllabus for the military personnel in order to help them strengthen their language skills. Taking into account the environment of multinational units, three kinds of language needs are determined by the help of questionnaires, interviews and the researcher's own observations. These language needs are grouped into three: Social, military and other general needs. The result that this study intends to achieve is to cover the language needs of military personnel in the areas where they will need to use English. For instance, one of the military language needs might be to prepare them with the necessary military terms for the missions which they will be charged with. After the needs analysis process, a suggested syllabus has been developed to fulfil these language needs. In this sense, a syllabus has been designed for the military personnel. This syllabus has been planned to be applied before the personnel goes to the multinational peacekeeping operations. Therefore it is expected that the personnel will be ready to accomplish his/ her missions successfully. Moreover the syllabus has been designed through negotiations within a constructivist perspective. Negotiations are important because the syllabus aims to cover the needs of the personnel. Their ideas, expectations and needs have therefore been vitally important in the construction of the syllabus. Finally for the further research, it is suggested that the implementation of the negotiated ESP syllabus can be examined whether it helps to prepare the military personnel whose L1 is not English for the multinational peacekeeping operations or not. It is expected that this study will be an initiation for further studies in this area.