Değişik amin katalizörlüğünde nano boyutlu silika sentezi ve kauçuk karışımlarına etkisinin incelenmesi
Synthesis of nano-silica by different amine catalysis and investigation of effect in rubber compounds
- Tez No: 379534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Hızla gelişen günümüz teknolojisi toz olarak kullanılan sanayi hammaddelerinin nano boyutta elde edilmesine yol açmaktadır. Kauçuk uygulamalarında kullanılan hammaddelerden karbon siyahı“Karbon Siyahı”ve kükürt günümüz şartlarında nano boyutta elde edilip kullanılabilmektedir. Yapılacak olan çalışmada nano boyutta silika şimdiye kadar kullanılmamış olan halkalı yapıda bir amin türevi ile elde edilecek ve kauçuk hamurunda konvansiyonel silika yerine kullanılarak performans farklılıkları gözlemlenecektir. Elde edilen veriler ışığında silika sentez yönteminin hedeflenen kullanım sahasına uygun olup olmadığı değerlendirmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Rapidly improved technology of our days has given rise to produce nano-sized raw-materials which is used as powder. Carbon black and sulphur, that is used as raw material in the rubber application, has already been able to produce in nano-size. In this study nano-sized silica will be produced by using an amine derivative and will be evaluated by performance by using in rubber mixture as replacement of conventional silica. In this context it is going to be evaluated that if the produced raw material is applicable for the target application area.