İş konusundaki kavram yanılgılarını ortaya çıkaran 2-aşamalı kavram testi geliştirme
Developing a two-phased conceptual test to determine the misconceptions about 'work'
- Tez No: 381469
- Danışmanlar: PROF. DR. İLBİLGE DÖKME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilgisi öğretmenliği lisans öğrencilerinin“İş”konusundaki kavram yanılgılarını ortaya çıkaran iki-aşamalı test geliştirmek ve geliştirilen test aracılığıyla öğretmen adaylarında var olan kavram yanılgılarını tespit etmektir. Bu araştırma tarama modelindedir. Çalışmada veri toplama aracı olarak, araştırmaya katılan öğretmen adaylarının sahip olduğu kavram yanılgılarını tespit edebilmek amacıyla iki aşamalı bir test geliştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan kavram testinin birinci aşamasından elde edilen nicel veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Soruların ikinci aşamasından elde edilen nitel veriler ise betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini bir devlet üniversitesi fen ve teknoloji öğretmenliği bölümünde lisans öğrenimi gören 425 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma pilot ve asıl uygulama olmak üzere iki basamakta gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, uygulamaya katılan öğretmen adaylarının“İş”konusunda çeşitli ve beklenenden fazla kavram yanılgısına sahip oldukları bulunmuştur. Analiz sonuçları, geliştirilen iki-aşamalı testin fen bilgisi öğretmenliği lisans öğrencilerinde“İş”konusundaki kavram yanılgılarını belirlemede güvenilir bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a two-phased test to find out the misconceptions that undergraduate students in Science Teaching Program have and to determine the misconceptions in pre-service teachers' minds using this test. This study used the survey model. A two-phased test was developed to determine the misconceptions had by the pre-service teachers participating in the study and this test was used as the data collection tool. The quantitative data acquired in the first phase of the conceptual test was analysed using SPSS program. The qualitative data acquired in the second phase of the test was analysed using descriptive analysis method. The study sample consists of 425 undergraduate students enrolled in science education program in a public university. The research was conducted in two stages; pilot study and main study. Depending on the findings of the research, it can be put forward that the pre-service teachers participating in the study has various and an unexpectedly high number of misconceptions about“work”. The results of the analysis indicate that the two-phased test in question is reliable to be used in the determination of the misconceptions that undergraduate students in science education program have related to the“work”issue.