Ninninin çocuk gelişimindeki yeri ve müzikal öğeleri açısından incelenmesi
Role of lullabies in the development of a child and its analysis in terms of musical elements
  1. Tez No: 381470
  2. Yazar: GÖRKEM KUMTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yapılan araştırmalarda ninnilerle büyütülen çocukların ilerde algısının daha yüksek, daha uyumlu, daha pozitif ve daha duyarlı bireyler olduğu ortaya konmuştur. Bu araştırmalardan yola çıkarak bu tezde ninninin çocuk gelişimindeki yeri ve bu ninnilerin ne gibi müzikal öğeler barındırdığı incelenmiştir. Betimsel nitelikli olan bu araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden içerik analiz modeli kullanılmış; kaynak tarama yöntemi ve uzman görüşleri ile veriler toplanmıştır. Araştırmanın evrenini ninniler örneklemini ise“Lullabies of the World”projesinde bilir kişiler tarafından seçilmiş 40 ninni oluşturmaktadır. Örneklemde yer alan ninniler ritim, tonalite, ses aralıkları, tek-çok seslilik, kıta, gibi bölümlere ayrılarak özellikleri incelenmiş, tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Tüm bu sonuçlara bakarak ninninin çocuk gelişiminde ne kadar önemli bir yere sahip olduğu, bu konuda ebeveynlerin çok daha fazla bilinçlenmesi gerektiği, seçilen ninnilerin analizi sonucu seçilecek ninnilerin daha çok basit ölçülerde, çok sesli, majör tonda ve enstrümantal ninniler olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The personality of an individual is effected depending on what and how they receive from the external world as from their birth; and even before. Before writing this thesis, it was suggested that the children who grow up listening to lullabies get to have a higher perception, be more easy-going, more positive and more sensitive. Based on these researches, this thesis seeks to provide an insight to the role of lullabies in the development of a child and the musical elements which these lullabies contain. In this descriptive research, among the qualitative research techniques, the content analysis model has been used; as well as the literature review and data collected through expert opinions. Obtained data have been explained and interpreted by means of tables and diagrams.40 world lullabies which compose the sample of the research have been examined in terms of rhythm, onality, tessitura, monophony-polyphony,stikes; and they have been interpreted by means of tables.As a result of this thesis, answers to the questions such as how to use lullabies more consciously in the development of a child, and the necessary musical elements which they need to contain have been found and some opinions have been suggested.