Çalışanların iş tatmini ve motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Kamu çalışanları üzerinde bir araştırma
Effect of job satisfaction and motivation on public servants in state organizations
- Tez No: 381502
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERCAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Verimlilik ve etkililik konusunda iş tatmininin ve motivasyonun rolü yönetim ve organizasyon literatüründe uzun zamandır araştırılmaktadır. Çünkü örgütlerin başarısı çalışanlarının performansına ve çalışmaya olan istekliliğine bağlıdır. İşinden tatmin duymayan ve motivasyonu sağlanmamış bir çalışanın bulunduğu örgüte de katkı sağlaması beklenemez. Bu çalışmanın amacı iş tatmininin ve motivasyonun önemini vurgulamak; kamu örgütlenmelerindeki çalışanların bu iki kavrama yönelik durumlarını değerlendirmektir. Çalışmanın ilk aşamasında araştırma problemi tanımlanmış, bu konudaki kaynaklar taranmış; ikinci olarak araştırmanın amacı ve önemi ortaya konulmuştur. Uygulama bölümünde ise Elazığ ilindeki kamu çalışanlarının iş tatmini ve motivasyon durumlarını bulgulamaya yönelik, demografik faktörleri de içeren bir tutum ölçeği uygulanmıştır. Uygulamanın değerlendirilmesi istatistiksel analiz yöntemleri ile yapılmıştır. Bu kapsamda ti-testi, tek yönlü varyans analizi ve güvenirlik testleri kullanılmıştır, ayrıca demografik faktörlerin ve soruların yüzde-frekans dağılımlarına da yer verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre çalışanların iş tatmini ve motivasyon durumlarının demografik faktörlerden cinsiyet, medeni durum, ele geçen ücret ve statüye göre farklılaşmakta olduğu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The role job satisfaction and motivation and it means on productivity and effectiveness has been researched for many years in management and organizations literature. Because organizational success depends on the performance and willingness of the workers employed in an organization. Those staff who is not satisfied and motivated with their jobs cannot be expected to be happy and high performance. The aim of this study is to emphasize the importance of job satisfaction and motivation to determine the factors which affect them, to discuss the individual results of job satisfaction and motivation and to evaluate them of public servants in state organizations. At the begining of the study the problem defined and the sources scanned. Secondly, the goal and the importance of the study determined. İn the application part a questionnaire including the measures of job satisfaction and motivation is distributed to public servants in state organizations in Elazıg and the data were assessed by statistical analysis methods. T-test, reliability, single variance(Anova) analyses were used to analyze the data. According to the results of this study indicates sexuality, marital status, pay and career status as a demographic factors differantiates the job satisfaction and motivation.