Meslek lisesi öğrencilerinin benlik algısı ve mesleki karar verme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Hakkâri- Yüksekova örneği
The research of the relationship between self-perception and career decision-making skills of vocational school students: The sample of Hakkari Yüksekova
  1. Tez No: 381503
  2. Yazar: KÜBRA ŞENYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİLEK ÖĞRETİR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Araştırmada meslek lisesi öğrencilerinin benlik algısı ve mesleki karar verme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Hakkâri ili Yüksekova ilçesindeki Yüksekova Kız Teknik ve Meslek Lisesinde bulunan lise 3 (n=81) ve lise 4 (n=100) öğrencileri katılmıştır. Anketler Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünde olan 181 kız öğrenciye uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak benlik algısını ölçmek için“Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri”, mesleki karar verme becerilerini ölçmek için“Mesleki Karar Envanteri”, öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemek için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Yüzdelik dağılımları görebilmek için karşılaştırma tabloları oluşturulmuştur. Her bir ölçeğe ait faktörler arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile hesaplanmıştır.“Öğrencilerin benlik algısı, mesleki karar verme becerilerini ne kadar açıklamaktadır?”sorusuna yanıt amacıyla aşamalı çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Verilerin analizinde istatistiksel anlamlılık düzeyi 0,01 ve 0,05 olarak alınmış olup, istatistiksel analizler, SPSS 20.00 paket programı kullanılarak bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda genel olarak öğrencilerin 31'inin 7 kardeşi bulunmaktadır. Annelerin 132'si okuryazar değilken sadece 2'si lise mezunudur. Babaların 70'i ilkokul mezunuyken sadece 4'ü üniversite mezunudur. Genel özsaygı ile meslek karar envanterinin alt ölçekleri anlamlı ilişkiler göstermekle birlikte, bu ilişkiler oldukça düşüktür. Son olarak öğrencilere ait genel özsaygı puanları ile ev ve aile özsaygısı arttıkça, öğrencilerin kendini yeterince tanımama puanları azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the relationship between self-perception and career decision-making skills of vocational school students. The sample of this study includes the 3rd grade (n=81) and the 4th grade (n=100) students of the town of Yüksekova Vocational and Technical School for Girls in the town of Yüksekova in the province of Hakkâri. The questinnaires and survey are applied to 181 girls in the Child Development and Education Department. For the data collection tool, the 'Coopersmith Self-Esteem Inventory' is used to measure the self-perception of the students; the 'Career Decision Inventory' is used to measure career decision ability and the Personal Information Form is used to define the demographic characteristics of the students. In order to see the percentage distribution, the comparision tables are formed. The relationship between each scale factors is calculated with the Product-Moment Correlation Coefficient. In order to answer 'How does the personality and self-perception of student explain career decision ability?', the multiple regression analysis has been done. In analysis of the data, the level of statistical significance has taken 0,01 and 0,05 and the SPSS 20.00 is used for the statistical analysis. According to the results of the research; 31 of the students have 7 brothers/sisters. 132 of the mothers are illiterate and only two of them are graduated from the high school. Among the fathers, 70 of them are graduated from the elementary school and only four are graduated from the university. However, the subscales of general self-esteem and career decision inventory has shown statistically significant relationship, these are quite low. . Finally, as the scores of general self-esteem and home and family esteem increase, the scores of lack of self knowledge factor decrease.