Otel işletmelerinin stratejik yönetim ve araçlarını uygulama anlayışları üzerine bir araştırma
A study on implementation approaches of strategic management and its tools of hotel businesses
- Tez No: 381575
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Ankara'daki otel işletmelerinin büyüklüklerine (yıldızlarına) göre stratejik yönetim ve araçlarını uygulama anlayışlarında farklılaşma olup olmadığını belirlemektir. Ayrıca bu çalışmada otel işletmelerinin stratejik yönetim ve araçlarını uygulama anlayışları, faaliyet şekillerine ve menşeilerine göre de incelenmiştir. Çalışmada veri toplama tekniği olarak anket kullanılmış ve Ankara'da bulunan 106 otelin üst yöneticilerine anket soruları yöneltilmiştir. Anket soruları ile otel işletmelerinin büyüklüklerine (yıldızlarına) ve ayrıca faaliyet şekillerine ve menşeilerine göre stratejik yönetim araçları tercihleri ile birlikte, stratejik yönetim ve araçları uygulama anlayışlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, otel işletmelerinin stratejik yönetim araçları tercihlerine ilişkin elde edilen sonuçların sayı ve yüzde olarak dağılımı verilmiş ve bu sonuçlar değerlendirilmiştir. Otel işletmelerinin yıldızlarına ve ayrıca faaliyet şekillerine ve menşeilerine göre uygulama anlayışlarına ilişkin sonuçlar ise, MANOVA ve ANOVA testlerinden yararlanılarak analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma; otel işletmelerinin, stratejik yönetim ve araçlarını uygulama anlayışlarının yıldızlarına göre farklılaştığını, ancak faaliyet şekillerine ve menşeilerine göre farklılaşmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine whether there are differences in implementation approaches of strategic management and its tools depending on the size (star) of hotel businesses in Ankara. In addition; in this study, implementation approaches of hotel businesses are analyzed according to the way they operate and their origins. In the study, the survey is used as the data collection technique and the questions of survey are asked to their top managers of 106 hotels in Ankara. With questions in the survey; according to the size (star) of hotel businesses and also according to the way they operate and to their origins, along with their preferences of strategic management tools, their implementation approaches of strategic management and its tools are aimed to determine. In the study, results in relation to strategic management tools preferences of hotel businesses are given as numbers and percentages, and these results are evaluated. The results in relation to hotel businesses' implementation approaches depending on their stars, the way they operate, and their origins are analyzed and evaluated by means of MANOVA and ANOVA tests. As a conclusion, this study shows that implementation approaches of strategic management and its tools vary according to stars of hotel businesses; however, they are not different according to the way they operate and their origins.