Müzik ders kitaplarında yer alan görsellerin öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesi
Examining the visuals in the music books from the teachers point of view
- Tez No: 381622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokullarda ve ortaokullarda 2013-2014 eğitim öğretim yılında kullanılan müzik ders kitaplarında yer alan görseller hakkında öğretmen görüşlerini belirlemektir. Araştırma'nın evrenini Türkiye genelinde görev yapan müzik öğretmenleri, sınıf öğretmenleri ve müzik dersine giren diğer branş öğretmenleri oluştururken; örneklemini Türkiye'nin 59 ilinde görev yapan 192 müzik öğretmeni, 120 sınıf öğretmeni ve müzik dersine giren 9 diğer branş öğretmeni olmak üzere toplam 321 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada, görsellerin öğrenci düzeyine uygunluğu, görsellerin öğrenci motivasyonunu sağlamadaki rolü, görsellerin bilişsel ve duyuşsal öğrenci kazanımlarına etkisi ve öğretmenlerin görsellik konusuna yaklaşımlarını içeren dört ana başlık altında öğretmen görüşlerini almak amacıyla oluşturulmuş olan anket formu kullanılmıştır. Verilerin elde edilmesinde Anova testi, t-testi, Tukey HSD ve Cronbach's Alpha güvenirlik testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 16.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; öğretmenler, görsellerin öğrenci düzeyine uygunluğunu, görsellerin motivasyon sağlamadaki rolünü, görsellerin bilişsel ve duyuşsal kazanımlarda etkisini kısmen etkili bulurken; öğretmenlerin müzik ders kitaplarını görsel açıdan değerlendirdiklerinde bu kitabı tekrar kullanmak istemediklerini belirttikleri tespit edilmiştir. Aynı zamanda öğretmenlerin, görsellerle ilgili görüşlerinde branş, meslekteki çalışma süreleri, yaş, görev yaptıkları bölge değişkenlerine göre anlamlı farklılıkların olduğu tespit edilirken, öğretmenlerin görsellik konusundaki görüşlerinde cinsiyet ve eğitim durumu değişkenlerinin anlamlı farklılık yaratmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the teachers' views about visuals in music books used in primary and secondary schools belonging to Ministry of Education during 2013-2014 School Year. The field of the study is made up of Music teachers, Class teachers and other branch teachers teaching music in Turkey, and the sample of the study is totally 321 teachers working in 59 different cities in Turkey, 192 of whom are Music teachers, 120 of whom Class teachers and 9 of whom other branch teachers teaching music. In the study, in order to take teachers' views, a survey form having 4 basic headings, one of which is suitability of visuals to the students' level, another the role of them on the students' motivation, another the effect of them on students' cognitive and sensual acquisition, the other teachers' approach to the visuality has been used. Anova Test, T-Test, Tukey HSD and Cronbach's Alpha Reliability Test have been used for obtaining the data. The data acquired at the end of the study has been assessed by using SPSS 16.0. As a result of the study, teachers have found the suitability of visuals to the students' level, the role of them on students' motivation and the effect of them on the students' cognitive and sensual acquisition partly effective, but they expressed they did not want to use the visual books again. There are also significant differences in their views about visuals according to the variables of their branches, length of service, age and district where they work, while there is no significant difference in their views about visuals according to the variables of their sex and educational status.