Externalization of the refugee responsibility: The role of Turkey within the international refugee system with special regard to Afghan refugees
Mülteci sorumluluğunun dışsallaştırılması: Afgan mülteciler özelinde uluslararası mülteci sisteminde Türkiye'nin rolü
  1. Tez No: 381683
  2. Yazar: ERKAN ÜNLÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez neoliberal dönemde mülteci sisteminin dönüşümünü incelemektedir. Tez, modern mülteci sisteminin politik ve ekonomik olarak kapitalist sistemiyle yakın ilişkide olduğu düşüncesinden hareketle, mülteci sisteminin politik ve ekonomik konjonktürdeki dönüşüme paralel olarak bir dönüşüm içerisinde olacağı varsayımında bulunmaktadır. Bu tez mülteci sisteminin, neoliberalizmle olan organik bağını anlamak için neoliberal döneme özgün, mültecilerle ilgili politikalarını araştırmıştır. Bu bağlamda 'dışsallaştırma' kavramı mülteci sisteminin dönüşümündeki neoliberalizme ilişkisini gösteren özgün parçası olarak belirlemiştir. Dolayısıyla tez dışsallaştırma politikalarını tespit edip ve bu politikaların gelişim sürecinin izini sürerek, uluslararası neoliberal mülteci sisteminin çerçevesi de kurmaktadır. Bu çerçevede tez dışsallaştırma politikalarının izini mülteci sorumluluğunun dışsallaştırılması sürecinde mültecinin sürdürülebilirliği, erişimi, mülteci belirlenme süreci ve yasal alanlar olmak üzere dört farklı alanda olduğu belirledi. Bu oluşturulmuş uluslararası çerçeve bir temel olarak kullanılarak Türkiye'deki mülteci sisteminin gelişimi ve uyumlaştırma süreci irdelenecektir. Türkiye'deki mülteci sisteminin, Avrupa mülteci sistemine bütünleşmesinin analizi Türkiye'nin uluslararası mülteci dışsallaştırma sürecinin de bir parçası olması vi yönünde önemli bir gösterge olmaktadır. Hem uluslararası hem de Türkiye çerçevesi Türkiye'deki Afgan mülteci krizi özelinde incelenecektir. Afgan mülteci krizinin irdelenmesi pratikte bir dışlanma sürecinin varlığını sorusuna cevap arayacaktır. Böyle bir sürecinin olması durumunda, bu dışsallaştırma sürecinin pratikte nasıl bir süreçte işlediği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the transformation of the refugee system in the neoliberal period. Departing from the idea that the fundamental of the modern refugee system has a close relation to capitalist economic structure both politically and economically, the reasoning entails refugee system to transform in accordance to transformation in the political and economic conjuncture. This thesis studies refugee related policies specific to neoliberal period to understand the organic relation between the refugee system and neoliberalism. In this regard this thesis used the 'externalization' concept as the unique substance of the refugee policies in the neoliberal era. Hence the thesis investigates to identify and trace the development of the externalization policies to establish an international neoliberal refugee system framework. In this regard the thesis traced externalization process on the four different areas concerning policies regarding the sustainability, accessibility, determination procedure and legal structure. Established international framework will be used as basis to identify the development and harmonization process of the Turkish refugee system. The integration of the Turkish refugee system to European framework has been crucial to identify if Turkey has been part of the international externalization framework. Both the international and Turkish framework will be tested with the Afghan refugee crisis iv in Turkey. Analysis of the Afghan refugee crisis will provide an answer to the question whether there is an existence of an externalization of the responsibility process. Furthermore if there is such a process, thesis will also provide how externalization in practice occurs in the Turkish and international framework.