Exploration of english as a foreign language tudents'perceptions about online authentic readings
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin çevirimiçi otantik okumalara karşı olan algılarının belirlenmesi
  1. Tez No: 381692
  2. Yazar: MUSTAFA YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma çevrimiçi okumanın, İngilizce hazırlık okulunda okuyan pre-intermediate seviyesi öğrencilerin, İngilizce yeterlilik sınavına yönelik olan okuma motivasyonlarına bir etkisinin olup olmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Temel İngilizce Bölümü'nde gerçekleştirilmiş ve çalışmaya 27 pre-intermediate seviyesinde öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin motivasyonlarında değişiklik olup olmadığını belirlemek amacıyla, biri çalışmadan önce diğeri çalışmadan sonra olmak üzere, iki adet anket uygulanmıştır. Çalışma dört hafta sürmüş ve öğrencilere EDMODO adlı site yoluyla toplam 14 adet haber metinlerini içeren linkler ve bu metinlerle ilgi araştırmacı tarafından hazırlanmış sorular göndermiştir. Bulgular göstermiştir ki öğrenciler çalışmadan önce hedef dilde çevrimiçi okumaya karşı motivasyona sahiplerdi. Öğrencilerin orijinal haber sitelerinden, çevrimiçi haber metinleri okuyup bu metinlerle ilgili sorular cevaplandırdıkları bu çevrimiçi okuma çalışmasından sonra bu motivasyon seviyesinin daha da arttığı görülmüştür. Ayrıca, öğrenciler çevrimiçi olarak okuma alıştırmaları yapmanın daha motivasyon artırıcı, daha hızlı ve daha eğlenceli olduğunu söylemiştir. Çalışmanın sonuçları, İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinin, hedef dili geliştirmeleri için sahip olduğu kısıtlı zaman da göz önünde bulundurulduğunda, ders programına orijinal haber sitelerinden alınan çevrimiçi haber metinleri dahil etmek, İngilizce hazırlık okullarında okuyan ve üniversite hayatı botunca kendilerine gerekli olacak akademik İngilizce öğrenen öğrencilerin, sınava yönelik okumalarına karşı olan motivasyonlarını artırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to find out the effects of online reading of current news articles from authentic news websites and answering the comprehension questions about those texts on motivation and perceptions towards the reading of English preparatory students. The study was conducted at a state university whose medium of instruction is English. Twenty-seven pre-intermediate level students participated in the study. To collect data about the reading motivation of the students towards doing reading exercises for proficiency exam purposes, two questionnaires (before and after the study) were designed and implemented. The study lasted for four weeks and the students read a total sum of 14 texts that were uploaded on EDMODO and replied back on the website with the answers of the questions. The findings revealed that the students had already had high levels of motivation towards reading online in L2, and after the study, it even increased since they read online news articles on authentic news websites and did reading exercises consisting of comprehension questions about those articles. The students stated that doing reading drills online was more motivating, fun and faster than the traditional paper-and-pen approach. The results of the research displayed that integrating online news texts from authentic news websites into the reading curriculum can boost the reading motivation of the students studying at English preparatory schools and learning academic English.