Avrupa Birliği'nin enerji politikası
Energy policy of European Union
- Tez No: 382136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin amacı AB'nin kuruluşundan başlayarak günümüze kadar enerji alanında geçirdiği süreç ve ortak enerji politikası oluşturma çabaları doğrultusunda uygulanan programlar, enerji kaynakları ile AB'nin enerji arz güvenliğine yönelik AB genelinde uygulanan politikaların neler olduğunun ve AB'nin uluslararası platformlarda yapmış olduğu girişimlerin neler olduğunun ortaya konmasıdır. AB'nin dünyada güç merkezi olma hedefine ulaşabilmek için AB'nin enerjiyi kesintisiz, güvenilir, temiz ve ucuz yollardan tedarik etmesi ve bunu yaparken de kaynaklarını çeşitlendirmesi gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda ortak bir enerji politikasının temel amaçları belirlenmiş olsa da, AB'nin ortak enerji politikasına tam anlamıyla sahip olamamasının eksiklik olduğu belirlenmiştir. Bu eksikliğin en kısa zamanda tamamlanması AB'nin çıkarları açısından önemlidir. Anahtar Kelimeler : Avrupa Birliği, Enerji Politikası, Enerji kaynakları.
Özet (Çeviri)
This thesis aims of the EU since the beginning until today the field of energy spent in the process and the common energy policy making efforts in the direction of the applied programs, energy sources, the EU's security of energy supply for the EU-wide implementation of the policies of what is happening and the EU in the international arena have made the attempt what are that is revealed. EU to reach its goal of becoming the world center of power in the EU's energy continuous, reliable supply of clean and cheap ways and in doing so must diversify sources.As a result of the research identified the main objective of a common energy policy, even though the EU's common energy policy have literally been determined that there is a lack of failure. These deficiencies to be completed in the shortest possible time is important for the EU's interests. Key Words : European Union, Energy Policy, Energy Resources