Balıkçılıkta barotravma denemeleri
Barotrauma in fishing trials
- Tez No: 382531
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Deniz Bilimleri, Fisheries Technology, Marine Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Ekonomik değeri ve yetiştiricilik için alternatif türler olan dip balıkları (orfoz, sinarit, mercan) avcılığında balıklar yüzeye alınırken basınç değişimi balıkların tolere edemeyeceği kadar hızlı değişir, hava kesesindeki gazların genişlemesiyle şişerekmide balığın ağız ve anüs açıklıklarından dışarı çıkar. Bu çalışmada portatifbir basınç tankı yaparak barotravma' ya (ani basınç farkına) maruz kalan balıkların bu travma sonrasındaki yaşama ihtimalleri, davranış bozuklukları çalışılmıştır. Bu amaçla trol çekimi sonrasında hava kesesi şişmiş balıklar ve yasal avlanma boyunun altındaki bireyler basınç tankında görsel olarak izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Barotrauma in Fishery due to the rapid change of pressure that is too much for the bottomfish (grouper, dentex, whiting, bream) to tolerate, which are highly valued for stock raising and selling, the gas in the air sac swells up and the stomach comes out either of stomach or anus. In this study, a portable pressure tank is built in order to evaluate the survival rates and to observe behavioral change in fish that are exposed to barotrauma (sudden pressure change). The experiment is made on fish that are legally too small to hunt and troll-fished, barotrauma-exposed ones.