Kapsaisin molekülünün moleküler modellemesi
Moleculer modeling of capsaicin molecule
  1. Tez No: 382828
  2. Yazar: YASEMİN İYİDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELDA YALÇIN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kapsaisin trans-8-metil-N-vanil-6-nonamid olarak da adlandırılmaktadır ve oldukça kuvvetli ve kararlı, doğada sadece acı biberlerde kristal olarak oluşan bir alkaloid'dir. Solancea familyasından Capsicum annum ya da Capsicum frutescens'den elde edilen ve 'oleoresin capsicum' (OC) olarak bilinen kırmızı biberden elde edilen bir yağdır. Tıbba birçok alanda kullanılmasının yanında; alkol, eter ve kloroform gibi organik çözücülerde çözünerek Kapsaisin'in %1-10 luk solüsyonundan biber gazı yapılmaktadır. Kapsaisinin Zaralı etkisini giderebilmek için OH radikali ile parçalama reaksiyonları incelenmiştir. Bu çalışmada kapsaisinin olası reaksiyon yolları teorik olarak incelenmiştir. Bu amaçla olası reaksiyonlar, Gaussian 09 paket programı kullanılarak, hesapsal olarak belirlenmiştir. Teorik çalışmada DFT yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Capsaicin is also known as trans- 8-methyl- N- vanillin -6- nonamid and quite strong and stable, an alkaloid occurs only in hot pepper crystal in nature. The Solance falier Capsicum annum or obtained from Capsicum frutescens' and ' oleoresin capsicum ' (OC) as an oil derived from paprika known . Medicine in addition to its use in many areas ; alcohol, ether and pepper spray hood from 1-10% capsaicin solution dissolved in organic solvents such as chloroform is done . In order to eliminate the harmful effects of capsaicin fragmentation reactions with OH radical was investigated. In this study is discussed theoretically possible reaction pathways of amoxicillin,which has high toxic effects and is able to dissolve in water. For this purpose, possible rections was examined estimately using Gaussion 09 package software. DFT method was used in the theoreticaly study.