Küresel ölçekte melek yatırımcılığın gelişiminin incelenmesi
Examining the angel invesments development on a global scale
- Tez No: 383527
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Yeni ve yaratıcı küçük firmaların sermayeye ulaşmaları borç veya banka kredisi yoluyla olmaktadır. Son ekonomik krizlerden önce bile, bankalar küçük ve genç firmalara, algılanan riskleri ve teminat gösterememeleri dolayısıyla kredi vermekten kaçınmaktaydılar. Finansal krizler sonrası, bankaların riski daha düşük olan girişim sermayesi geç evresine sağladıkları kredi ile çekirdek ve erken evre arasındaki sermaye açığı daha da büyümüştür. Çoğunlukla deneyimli girişimciler ve işadamı olan melek yatırımcılar, çekirdek ve erken evre firmaları için önemli bir sermaye kaynağı olarak tanınmaya başlanmışlardır. Girişim sermayesinin erken evreye yaptığı yatırımların giderek azalmasıyla, kişisel melek yatırımlarla girişim sermayesi arasındaki fark dramatik bir şekilde artmıştır. Diğer meleklerle birlikte gruplar ve sendikalar şeklinde birleşen melek yatırımcılar, erken evre sermayesi arayan firmalar için toplam alım büyüklüğünü artırarak yatırım yapmaya başlayarak bu sermaye açığını kapatmayı öngörmüşlerdir. Melek yatırımcılığın varlığı pratik olarak yüzyıllardır bilinmesine rağmen, melek yatırımcı kavramı hızlı büyüyen firmalar için güçlü bir sermaye kaynağı olarak A.B.D. ve Avrupa'da son birkaç on yılda ortaya çıkmıştır. Dünyada diğer bölgelerde de hızla büyüyen bir yatırım sektörü olmuştur. Sadece büyümekle kalmayıp, melek grupları ve melek ağları yoluyla, daha kurumsal ve organize bir hale gelmişlerdir. Sağladıkları maddi kaynağa ilaveten, kişisel ağlar ile sosyal amaçlı yatırımlara da yönelik olmak üzere, yenilikçi girişimlere operasyonel ve stratejik danışmanlık yapmakla anahtar rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Access to finance for new and innovative small firms involves both debt and equity finance. Even before the recent financial crisis, banks were reluctant to lend to small, young firms due to their perceived riskiness and lack of collateral. The financial crisis widened the existing gap at the seed and early stage with bank lending to falling start-ups and venture capital firms moving to later investment stages where risks are lower. Angel investors, who are often experienced entrepreneurs or business people, have become increasingly recognised as an important source of equity capital at the seed and early stage of company formation. With fewer and fewer venture capitalists investing at the early stage, the equity funding gap between individual angel investment and venture capital has grown dramatically. Angel investors have sought to fill this gap by investing with other angel investors through groups and syndicates, increasing the total deal size for companies seeking early-stage financing. While angel investment has existed in practice for centuries, the concept of angel investors as a powerful source of financing for high-growth companies has emerged over the past couple of decades in the United States and Europe and is rapidly growing in other regions around the world. The angel investment sector is not only growing, but it is becoming more formalised and organised through the creation of angel groups and networks. In addition to the money provided, angel investors play a key role in providing strategic and operational expertise for new ventures as well as social capital