Uluslararası yatırım kararının kantitatifsel ve finansal boyutları ve bir uygulama analizi
The quantitive and financial aspects of international investment decision and an application analysis
  1. Tez No: 385579
  2. Yazar: EMRE ERSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Yatırım çok önemli bir konudur. Yatırımı gerekli kurallara uyup kantitatifsel ve finansal verileri dikkate alarak yapmak gerekmektedir. Gelişmiş Ülkeler bunlara uydukları için yatırımda başarılıdırlar. Ülkelerin beklentileri yüksekse yatırımları artacak düşükse yatırımları azalacaktır. Bunun dışında Çok Uluslu İşletmelerin yatırım kararları çoğunlukla olumludur. Bunlar yatırımda çok önemli avantajlardan yararlanmaktadır. Yatırımcının kararı da en belirleyici faktörlerdendir. Yapacağı yatırımın riskini göz önünde bulundurması gerekmektedir. Risk arttıkça getiri artar ama kaybetme durumu da artar. İhtiyatlı bir karar alma biçimiyse tam tersidir. Yatırımcı bu ikisinin ortasını bulmalıdır. Her zaman geçerli olmasa da çoğunlukla böyle bir strateji izlemesi gerekmektedir. Yatırım yapılacak ülkenin koşulları dikkate alınmalıdır. Pamuk ipliği ve pamuklu dokuma üzerine yaptığım fizibilite etüdü de iyi bir örnektir.
Özet (Çeviri)
Investment is a crucial matter. Investment has to be done by taking quantitative and financial data into consideration. Developed countries are advanced in investment as they pay attention to these issues. If a county has high expectations, there will be more investments in that country; whereas, if a country has low expectations, there will be less investments correspondingly. Another thing is that, the investments done by multinational establishments usually have positive outcomes. Multinational establishments utilize many significant advantages while doing investments. An investors decision is another important factor that determines the success of an investment. The investor has to take into consideration the risk of loss. The more the risk is, the more the net return may be. But of course, there is more risk of losing when a high is risk is taken as well. The investor has to find the middle course. Even if its not always applicable, usually such a strategy should be followed. The feasibility study I have conducted of cotton thread and cotton textile is a good example.