Organize suçların ülke ekonomisine etkilerinin istatiksel analizi ve kantitatif açıdan değerlendirilmesi
Terms and quantitative evaluation of statistical analysis of effect of organized crime economy
  1. Tez No: 385737
  2. Yazar: MEHTİ AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, İşletme, Economics, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Organize suçlar dünyanın her yerinde, hukuk devletine, demokratik kuruluşlara, özgürlüklere, toplum refahına, insanlığa, temel değerlere ve normlara karşı evrensel bir tehdittir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde demokrasilere, devlet düzenine ve topluma karşı çok yıkıcı etkileri olduğunu ileri sürebiliriz. Bu nedenle, bu problemi çözmek için güvenlik tedbirleri ve düzenlemeleri yanında, bu meselelerin sosyal sebepleri de, mücadelenin bir parçası olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Suç örgütleri gerçekte özellikle kar elde etmeyi amaç eden yapılanma içerisindedirler. Organize suçların toplum ve bireye etki eden yönlerinin yanında ülke ekonomisine etki eden yönleri de vardır. Suç örgütleri yapısı itibariyle devlet gücünden saklı yasal olmayan yollarla kazanımlar sağlaması sebebiyle takibi ve vergi işlemleri oldukça güçtür. Devlet faaliyetlerini sürdürmek için her vatandaştan gücü nispetinde vergi toplamaktadır. Vergi gelirlerinin azalması devletin sunmuş olduğu kamu hizmetlerinin niteliğinde bir azalış meydana getirecektir. Kamusal hizmetlerdeki bu azalış neticesinde toplum – devlet ilişkilerine de yansıyacaktır. Bu çalışma, literatürde konuyla ilgili yerli ve yabancı kaynaklar taramadan geçirilmiş (taranmış ) , ilgili internet sayfaları ve kamu kuruluşlarının raporları incelenerek hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Organized crime anywhere in the world , the rule of law , democratic institutions , freedom and prosperity to the community , humanity, is a universal threat to the fundamental values and norms. In particular, emerging democracies , government order and it can be argued that many devastating effects to society. Therefore , besides the security measures and arrangements for solving this problem , the social causes of this issue should be considered as part of the fight . Criminal organizations are in fact restructuring especially for those who aim to profit . Besides the aspects of organized crime affecting society and the individual aspects affecting the country's economy as well. As the government reserved the power of criminal organizations structure illegally saglamsina gains tax due to follow-up and operation is very difficult. Government collects taxes to maintain their activities in proportion to the power of every citizen. A decrease in the quality of public services offered by the state reduction will result in tax revenues . This results in a decrease in public service society - will be reflected in the government relations. In this study , domestic and foreign sources in the literature on the subject has passed through the scan (scan) has been prepared by examining the reports of related web pages, and public institutions.