Çeşitli parametrelerde orta öğretim öğrencilerinin saldırganlık ve şiddet eğilim düzeylerinin belirlenmesi (Aydın ili İncirliova ilçesi örneği).
Determining the level of aggresion and violent tendencies of the secondary students in the various parameters (Sample of İncirliova, Aydın)
  1. Tez No: 388141
  2. Yazar: FİGEN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, Çok Programlı Lise ile Spor Lisesi öğrencilerinin, çeşitli değişkenlere göre, saldırganlık, şiddet eğilim düzeyleri ve şiddet davranışı gösterme sıklıklarının karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya, Aydın ili İncirliova ilçesi Güzel Sanatlar ve Spor Lisesinden 100 ve Ahmet Çallıoğlu Çok Programlı Lisesinden 100, olmak üzere toplam 200 erkek öğrenci seçilmiştir. Seçilen örneklem gurubuna eş zamanlı olarak, Haskan (2009) tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Tuzgöl (1998)'in geliştirdiği“Saldırganlık Ölçeği”, Göka, Bayat ve Türkçapar (1995) tarafından geliştirilen“Şiddet Eğilim Ölçeği”ve Taşkesen (2011) tarafından geliştirilen“Şiddet Davranış Sıklığı”ölçekleri kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde; Kolmogorov-Smirnov testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the frequencies of aggression, the level of tendency to violence, and committing violence in Multi-program High Schools and Sports High School. Totally 200 male students from two high schools in İncirliova, Aydın (100 of them from Fine Arts and Sports High School and 100 of them from Ahmet Çallıoğlu High School) participated in this study. Four different scales, A 'Personal Information Form' developed by Özlem Haskan (2009), an 'Aggression Scale' by Tuzgöl (1998), a 'Violence Tendency Scale' by Göka, Bayat, and Türkcapar (1995), and 'Frequency of Violence Behavior' developed by Taşkesen (2011) were administered to the sample groups. In the statistical analysis, Kolmogorov-Smirnov test was used.