Ahmed Cevad'ın Lisân-ı Arabî (Sarf ve Nahiv) adlı eserinin Arapça öğretimindeki yeri
The importence of Ahmed Cevad's work, Li̇san-i Arabi̇, in teaching Arabic
- Tez No: 388142
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN CEVİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Çalışmanın giriş bölümünde Osmanlı döneminin eğitim sisteminden bahsedilmiştir. Öncelikle problem ve amaç belirtilmiş, çalışmanın önemi, sınırlılıkları, sayıtlıları, tanımları ve terimleri açıklanmıştır. Sınırlılıkları bölümünde, Lisân-ı arabî (sarf ve nahiv)'deki Arapça öğretim metotlarını modern yöntemler ile karşılaştırabilmek için günümüz Arapça sarf-nahiv kitapları arasından seçilen 'Arapça Dilbilgisi Sarf-Nahiv Bekir TOPALOĞLU, Hayrettin KARAMAN, Arapça Dilbilgisi Hamza ÖZASLAN, Kerim AÇIK ve Arapça Dilbilgisi Sarf ve Nahiv Bilgisi Dr. Hüseyin GÜNDAY, Dr. Şener ŞAHİN isimli kitaplardan bilgi aktarılmıştır. Tezin yöntem bölümünde araştırma modeli, evren ve örneklem, veri toplama tekniği, verilerin analizi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Değerlendirme kısmında ise Lisân-ı arabî (sarf ve nahiv)'nin transkripsiyonu tam metin olarak verilmiş, eser ve yazarı Ahmed CEVAD hakkında genel bilgi verilmiştir. Sonrasında Lisân-ı arabî (sarf ve nahiv)'deki konular, konu anlatım tekniği ve eserin yöntemi incelenmiştir. İkinci bölümde ise Lisân-ı arabî (sarf ve nahiv)'de ele alınan Arapça dilbilgisinin kelime ve cümle bilgisi bölümüne ait kuralların yukarıda bahsettiğimiz üç kitapla karşıtsal analizi yapılmış ve değerlendirme sonuçları (44) Başlık altında toplanmıştır. Son olarak eserin Arapça öğretimindeki yerinin değerlendirilmesi yapılarak sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the first part of this work, Ottoman Empire educational system was told. Firstly, problem and the aim are signified, the importance of working, limitations, assumptions, descriptions and terms are explained. At the part of limitations; to compare Arabic teaching methods in Arabic language with modern methods, the information from the books named Arapça Dilbilgisi sarf- nahiv bekir TOPALOĞLU, HAYRETTİN KARAMAN, Arapça Dilbilgisi Hamza ÖZASLAN, Kerim AÇIK ve Arapça Dilbilgisi Sarf ve Nahiv Bilgisi, Dr. Hüseyin GÜNDAY, Dr. Şener ŞAHİN chosen from current Arabic information of word and sentence books have been quoted. In thesis, at the part of method the information about models of searching, stage and sample, data collection, data analysis have been given. At the part of evaluation; the language of Arabic's transcription was given in full-text form and also general information about Ahmed CEVAD and its work were given. After this, the topics, the narrative technique and the procedure of the work in Lisan-ı Arabi were studied. At the second part, conjugate analysis of rules belonging to Arabic grammar, vocabulary and sentence knowledge mentioned in lisan-ı Arabi have been done in all three books mentioned above and evaluation results were collected under the title of (44) Lastly, after evaluating the importance of work in Arabic teaching, results and proposals were mentioned.