The impact of leadership styles on employee motivation: A study on tourism sector in North Cyprus
Liderlik stillerinin çalışanların motivasyonu üzerine etkisi: Kuzey Kıbrıs turizm sektörü üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 762736
  2. Yazar: CEREN GÜNGÖRDÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÖNÜL DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünya genelinde gittikçe artan rekabet, teknolojik gelişmeler ile günümüz piyasalarında süreğen hale gelen kargaşa ile beraber geleneksel iş görme şekilleri büyük değişime uğramıştır. Bu bağlamda ayakta kalabilmek ve operasyonlarına devam edebilmek için günümüzde şirketler her zaman olduğundan daha fazla zorlukla karşı karşıya gelmek durumundadır. Neticede müşterilerini cezbetmeye yönelik yaratıcı yollar geliştirmek suretiyle rekabet edebilir kalmak için işletmelerin değişime ayak uydurması kendileri için bir zorunluluk haline gelmiştir. Bunu da yapabilmek için bir yandan yeni beceriler kazanırken öte yandan gerek bireysel gerekse grup bazında çalışanlarını motive etmek günümüz örgütleri için bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu bağlamda hızlı değişim gösteren çevreye bağlı olarak kalifiye ve organize işgücü yanında güçlü kurumsal yapıların işletmeler için birer zorunluluk haline geldiği yaygın bir şekilde kabul görürken, ehil işgücünün olumlu katkıları ile etkin bir yönetimden yoksun örgütlerin günümüz rekabetçi dünyasında ayakta kalamayacağı bilinen bir durumdur. Tüm bunlar günümüz koşullarında şirketler için bir yönetim fonksiyonu olarak liderliği her zamankinden daha hayati hale getirmiştir. Yönetimde doğru liderlik seçimi ile liderlerden beklenen motivasyon düzeylerini yüksek tutmak suretiyle kurumsal amaç ve hedeflere kendini adamış çalışanların ortaya çıkmasıdır. Bu bakış açısından hareketle bu çalışmada farklı liderlik stillerinin değişen rollerini dikkate alarak liderlik motivasyon ilişkisi incelenmiştir. Kuzey Kıbrıs'a bağlı Girne bölgesinde faaliyet gösteren 5 yıldızlı hotellerde çalışan toplam 429 kişinin araştırma kapsamına dahil edilirken katılımcılara sosyodemografik bilgi formu, çok boyutlu iş motivasyonu ölçeği ile liderlik stilleri ölçeği uygulanmıştır. Araştırma neticesinde ortaya çıkan bulgular yorumlandığında liderlikle motivasyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu ve başta dönüşümcü liderlik olmak üzere liderlik stillerinin çalışan motivasyonunu pozitif yönde yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Increased competition at global level, technological advancements and constant turbulence in markets, changed the traditional ways of doing things. To remain up and running companies now face much more challenges than ever. To develop creative ways to attract customers and remain competitive, businesses need to adopt change. To do so, apart from the acquisition of new skills, organizations need to motivate their employees both individually and as a group. It has been established that existence of a qualified organizational work force and a strong organizational structure is a must for businesses in today's rapidly changing environment. It is impossible for organizations to survive in current competitive world without positive contributions of skilled employees and an effective management. In this context leadership has become an ever more vital management function for the success of companies. Through the employment of the right leadership style in management, leaders are expected to keep the motivation level of their employees high and in so doing, make them stay committed to business, its goals and objectives. Drawing on this point of view, this study investigates the relationship between leadership and employee motivation taking into account the changing role of different leadership styles. 429 professionals working at five-star hotels in Kyrenia were included in the research. Sociodemographic Information Form, Multidimensional Motivation Scale and Leadership Styles Scale were applied to the participants. According to the findings obtained from the research, leadership style has a significant impact on employee motivation. Results from multiple regression analysis revealed that perceived leadership styles jointly predicted employee motivation with transformational leadership as the strongest predictor of employee motivation.