İslam Hukukunun probleme dayalı öğrenme yöntemiyle öğretilmesi
Master's thesis teaching Islamic Law with the problem based learning method
  1. Tez No: 389098
  2. Yazar: HAFİZE YENİÇULHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İslam hukuku dersleri üniversitelerde yıllarca klasik yöntemlerle öğretilmiştir. İslam hukuku dersi öğretmen merkezli bir sistemle okutulmakta, öğrencinin derse katılımı en az düzeyde olmaktadır. Bu yöntemle, öğrencinin derse ilgisi azalmakta, konuları öğrenme yerine sınavdan geçer not alarak günü kurtarma hesabı yapmaktadır. Probleme dayalı öğrenme öğrenci merkezli bir sistem olduğu için, öğrenciler okuma ve araştırmada daha aktif bir rol üstlenmekte ve öğrenmeyi öğrenmektedirler. İslam hukuku derslerinin bu yöntemle işlenmesiyle öğrenciler İslam hukuku bilgilerini güncel olaylarla ilişkilendirerek daha iyi anlamakta ve karşılaştıkları olayları İslam hukuku açısından yorumlayabilme yeteneklerini geliştirebilmektedirler. Bu çalışmanın amacı, İslam hukukunda yenilikçi öğrenme stratejilerinden birisi olan probleme dayalı öğrenme yaklaşımını incelemektir. Bu yöntem sayesinde öğrencilerin pratik problem çözme yeteneklerini geliştirmeleri beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Islamic law course has been taught by at universities for many years classical methods. It is lecturer-centered instruction methods, and as a result of this, the level of İslamic law is taught with participation by student in those lessons remains at the lowest level. So, the student motivation for learning and interest in classes diminish. Instead of learning and comprehending the subjects, they aim to pass their exams, and by so doing, they think that they have rescued a day. Since problem based learning is based on student centered instruction, students take more active role in reading, researching, and learn to learn as they learning. Those who have learned Islamic law in daily base events understand and interpret them. The object of this research is to search the approach of problem based learning at the Islamic law, which is one of the innovative learning strategies. With this method, the students are expected to develop practical problem-solving skills.