Kadınların sendikalardaki temsiliyet durumları Eğitim - Sen Mersin örneği
Status of women in union repretesentation
  1. Tez No: 389120
  2. Yazar: ESİN MERAM GÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN ELBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Eğitim-Senli kadınların, sendikadaki temsiliyet durumları araştırılmıştır. Eğitim-Senli kadınların yönetimlerde yeterince temsil edilmedikleri varsayımından yola çıkarak Eğitim-Sen'e üye 10 ve bir sendika yöneticisi kadınla, derinlemesine görüşme yapılmıştır. Kadınlar eğitim alanında yoğunlukta çalıştıkları halde bir eğitimci sendikası olan Eğitim-Sen'de yeterince temsil edilmemektedirler. Eğitim-Senli kadınların, sendikaların yönetimlerinde yer almamalarının çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenler şöyledir: Kadınların, sendikalarda yeterince temsil edilmemesinin en büyük nedeni ataerkil sistemden devir alınan cinsiyet ayrımcı uygulamalardır. Kadınların ev işleri, çocuk, hasta ve yaşlı bakımının yanında çalışma hayatına girdikleri halde yine bu işlerden birinci derecede sorumlu tutulmaları kadınların sendikal yönetimde yer almalarına engel olmaktadır. Ayrıca sendikaların erkek egemen yapısı, kullanılan eril dil, kadınların yönetim konusunda yetersiz gösterilmesi/hissettirilmesi, var olan yönetimlerin değişmemesi, yönetime kadınların gelmesinin önündeki engellerdir. Sendikacılık erkek mesleği olarak düşünülmekte, sendikalı erkekler, sendikalarda görevli çalışan kadınların bile sendikalarda aktif görev almalarına olumlu bakmamaktadırlar. Çalışan kadınlar, sendikaların yönetim kademelerine gelmeleri konusunda teşvik edilmeli ve pozitif ayrımcı yöntemlerin uygulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The representation of the women in Egitim-Sen Union has been researched. Found that the women in Egitim-Sen Unionare not being represented in any management and deep meeting shave been made with 10 Egitim-Sen women memberand a women manager. Women are not beeing represented enough in this unional though they work mostly in training sector. There are some reasons about why women are not in management of the union. These are: The biggest reason is gender segregation which comes from the patriarchal system. After that women are being seen prior responsible by the society from housework, taking care of children, illand old relatives. This responsibility make them stay away from the management. The structure of themanagement of theunion is male-dominated. According to this structure women are not well enough to manageand they also make people to feel like this. Existing management is not being changed and they also don't want women to come and enter to management team. Union work is beingseen as a malework not a woman work. Men in the union management are trying to get rid of the women who is in active work of the union. Inconclusion, women should be promoted and positive discrimination should be made to women to become a member of the management team of the union.