Yeni çöktürülmüş Cu(II)-piperazinditiyokarbamat ile Au(III) iyonlarının önderiştirilmesi ve AAS ile tayini
Using freshly precipitated Cu(II)-piperazinedithiocarbamate, preconcentration of Au(III) ions and determination by AAS
- Tez No: 390496
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Au(III) iyonlarının AAS ile tayininden önce önderiştirme ve ayrılma işlemlerinde yeni çöktürülmüş Cu(II)-piperazinditiyokarbamat (Cu-PDTC) bileşiğinin kullanılabilirliği araştırıldı. Reaktif olarak yeni çöktürülmüş Cu-PDTC (CuC6H8N2S4) kullanılarak eser düzeyde altın içeren çeşitli numunelerde Au(III) iyonlarının önderiştirilmesi için yeni bir katı faz ekstraksiyon yöntemi geliştirildi. Bu yöntem, sulu fazda bulunan Au(III) iyonlarının yeni çöktürülmüş Cu-PDTC bileşiğindeki Cu(II) iyonları ile yerdeğiştirmesi, Au(III) iyonlarını içeren çökeleğin süzülüp yıkandıktan sonra nitrik asit-hidroklorik asit karışımında çözülmesi ve altın içeriğinin Alevli Atomik Absorpsiyon Spektrometresi ile belirlenmesi temeline dayanmaktadır. Önderiştirme yapıldıktan sonraki çözeltide Au(III) iyonları için derişimi 0,5-5 mg/L çalışma aralığı olarak seçildi. Altın için gözlenebilme sınırı 3,6 µg/L ve tayin sınırı ise 11,3 µg/L olarak hesaplandı. Önerilen yöntemin doğruluğu standart referans maddeler kullanılarak test edildi ve yöntem, bazı numunelerde altın tayininde uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that the freshly precipitated Cu(II)-piperazinedithiocarbamate (Cu-PDTC) can be used in the preconcentration and seperation of Au(III) ions. Using freshly precipitated Cu-PDTC (CuC6H8N2S4) as a reagent, a new solid phase extraction method has been developed for the selective extraction of gold. This method based on that Au(III) ions in water rapidly exchanges for Cu(II) on Cu-PDTC solid phase, after the solid product was filtered and washed than it was dissolved in aqua regia and the gold contents of the solutions were measured by FAAS. It was observed that lineer respons were produced when the concentration of Au(III) ions in final solution was about 0.5-5 mg/L (r2= 0.9982). The detection limit was calculated for Au(III) as 3.6 µg/L and the determination limit was calculated for Au(III) as 11.3 µg/L. The accuracy of the method was tested with standard referance material and the method was applied to same samples.