Motivasyon ve örgütsel bağlılık
Motivation and organizational commitment
- Tez No: 391180
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çağımızda sağlık hizmetlerinde hızla tahmin edilemeyen bir ustalaşma/profesyonelleşme yaşanmaktadır. Çalıştığı iş yeri ile bütünleşmiş, sorumluluklarının farkında ve yaptığı işe tam olarak motive olan sağlık çalışanının, örgüte, örgütsel bağ- lılığa önem veren, emek-yoğun teknoloji kullanan bu kurumların verimliliğini artıracağı bilinmelidir. Birçok profesyonelin aynı iş yerinde çalışmasından dolayı karmaşık bir yönetim yapısı olan hastaneler, farklı nitelik ve birikimi olan sağlık çalı- şanından oluşması nedeniyle, sağlık çalışanını motive eden faktörlerde kişilere göre değişiklik göstermektedir. Yüzyılımızda yoğun rekabet koşullarında örgütler açısından en önemli başarı faktörlerinden biri, çalışanlarının örgüte olan bağlılıklarıdır. İşletmelerin çalışanları memnun edebilmesi için mal veya hizmet ortaya koymak asıl hedefi haline gelmiştir. Örgütün sürekliliğinin sağlanması, çalışanların örgütten ayrılmamalarına bağlı olduğundan örgüt, yaşamını devam ettirmek için aldığı maaşı veya ikramiyeleri zamlı ödeme terfi imkanı verme ve çeşitli örgüte bağlı kalma yollar izleyerek çalışanların örgütten ayrılmasını önlemeye çalışır. Kaliteli sağlık bakımı vermek günümüzde daha çok önem arz etmektedir. Güdüleyici etkenleri bilmek yapılan işin verilen hizmetin kalitesinin artmasında ve müşteri memnuniyetinin sağlanmasında önemli bir yere sahiptir.. Key Words : Motivation, Hospitals, Health Care Workers, The Organization, Organizational Commitment
Özet (Çeviri)
In our age, health services cannot be estimated at a mastering / professionalization experienced. Integrated with the hospital during his tenure, and his work fully aware of the duties and responsibilities of motivated health workers, the organization, organizational commitment, emphasis on labor-intensive technology, which is known to improve the performance of these institutions.Hospitals and health care institutions with a complex organizational structure of the health care workers of different qualifications and accumulation occurs, individuals may vary depending on the factors that motivate health workers. Motivating factors for health workers know plays an important role in increasing productivity. In motivating the employees affected by the staff to know that what motivational tools is a priority. Various motivational tools that are not measured after the application is effective, if not monitored and corrected deficiencies in this direction has no effect on the efficiency of motivational tools.