Ergenlikte flört kaygısının yordanması
The prediction of dating anxiety in adolescence
- Tez No: 421428
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, üniversite hazırlık sınıfına ve 1. Sınıfa devam eden ergenlik dönemindeki öğrencilerinin flört kaygısı seviyelerinin; beden imajı ve bazı demografik değişkenlere göre açıklanabilirliğini incelemek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır. Araştırma grubu; 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde Ankara ilinde bulunan Gazi Üniversitesi'nde onbir farklı bölümde öğrenim gören 301'i kız ve 99'u erkek olmak üzere 400 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan flört kaygısını belirlemek için“Flört Kaygısı Ölçeği”; araştırmanın bağımsız değişkenleri olan beden imajını ölçmek için“Beden Bölgelerinden ve Özelliklerinden Memnuniyet Ölçeği”ve bazı demografik değişkenlerin belirlenmesi için araştırmacı tarafından düzenlenen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde beden imajı, devam eden ilişki süresi, ilişki deneyimi ve anne eğitim düzeyinin flört kaygısını yordamadaki rolünün belirlenmesi amacıyla Aşamalı Doğrusal Çok Değişkenli Regresyon Analizi tekniği kullanılmıştır. Aynı zamanda bu araştırmada, beden imajının, gözlük kullanma durumu ve dövme sahibi olma durumuna göre farklılaşma düzeyini belirlemek adına ve flört kaygısının ilişki deneyimine göre farklılaşma düzeyini belirlemek adına ilişkisiz ölçümlerde t-testi kullanılmıştır. Yine beden imajının, yaş ve beden kitle indeksine göre farklılaşma düzeyini belirlemek ve flört kaygısının yaş, bölüm, aile gelir seviyesi, anne-baba eğitim seviyesi ve beraberlik sürelerine göre farklılaşma düzeyini belirlemek adına tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmada beden imajının flört kaygısının önemli bir yordayıcılarından olduğu saptanıştır. Kız öğrencilerde, beraberlik sürelerinin ve anne eğitim seviyelerinin flört kaygının önemli yordayıcılarından olduğu görülürken; erkek öğrencilerde, ilişki deneyiminin flört kaygısının önemli yordayıcılarından olduğu görülmüştür. Beden imajı düşük olan bireylerin flört kaygılarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kız öğrencilerin devam eden ilişki süreleri arttıkça flört kaygılarının azaldığı bulgusu elde edilirken, anne eğitim seviyeleri arttıkça flört kaygısı seviyelerinin de arttığı elde edilen bulgular arasındadır. Erkek öğrencilerin de ilişki deneyimleri arttıkça flört kaygılarının azaldığı görülmüştür. Ayrıca, aile gelir seviyesi düştükçe flört kaygısın arttığı görülmüştür. Araştırma grubunu oluşturan öğrencilerin flört kaygısı seviyeleri cinsiyete, yaşa, anne ve baba eğitim düzeyine göre farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study carried out to analyze relatability of dating anxiety levels of the students who are in adolescence and attend prep class and first grade, to body image, and some demographic variants. The research group consists of 400 students,301 of whom are female and 99 ones are male, studying at eleven different departments at Gazi University in Ankara in 2011-2012 educational year. In order to determine dating anxiety, the dependent variant of the research, 'Dating Anxiety Scale' is used; to measure physique image, the independent variant of the research, 'Satisfaction Scale of Body Parts and Features' is used; and to determine some demographic variants 'Individual Information Form' which is prepared by the researcher is used. In order to determine the role of body image, duration of on-going relationship, relationship experience and mother education level in predicting dating anxiety, stepwise linear multivariate regression analysis technique has been used in the analysis of the data. Also, t-test has been used in the independent measurings in order to find out the body image's variation level in terms of having glasses and having tattoo and to find out the dating anxiety's variation level in terms of relationship experience. One way variance analysis(one way ANOVA) has been used in order to determine again body image's variation level in terms of age and body mass index and to determine the dating anxiety's variation level in terms of age, department, family income level, parents' education level and duration of relationship. In the research, it has been revealed that body image is an important predictor of dating anxiety. While it has been observed that duration of relationship and mother education level are the important predictor of the dating anxiety of the female students; it has been observed that relationship experience is an important predictor of the dating anxiety of the male students. It has been concluded that those who have low body image have high dating anxiety. While it has been found that the dating anxiety of the female students becomes less when their relationship duration decreases; that their dating anxiety increases when their mother education level increases is among the findings. It has been observed that the dating anxiety of male students becomes less when their relationship experiences increase. The dating anxiety levels of the students got into the research do not differ in terms of sex, age, parents education levels.