Farklı oranlarda hazırlanan Au-Cu ve Ag-Cu alaşımlarıyla üretilen schottky diyotların elektriksel karakteristiklerinin termal tavlamaya bağlı incelenmesi
Analysing of electrical characteristics of schottky diodes produced by Au-Cu and Ag-Cu alloys prepared at different ratios depending on termal annealing
- Tez No: 392149
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, taban malzeme olarak [100] doğrultusunda büyütülmüş, 450 μm kalınlığa ve 2,5x1017 cm-3 donor konsantrasyonuna sahip n-tipi GaAs kristali kullanıldı. Kristalin mat yüzeyine indiyum metali buharlaştırılarak omik kontak yapıldı. Diğer yüzeyine ise laboratuvarda farklı oranlarda hazırlanan Au-Cu ve Ag-Cu alaşımları 10-5 torr basınçta buharlaştırılarak Au-Cu/n-GaAs/In ve Ag-Cu/n-GaAs/In Schottky yapıları elde edildi. İlk olarak bu iki yapının oda sıcaklığında ve karanlıkta I-V (akım-voltaj) karakteristikleri incelendi. Termal tavlamanın etkisini görmek amacıyla Au-Cu/n-GaAs/In ve Ag-Cu/n-GaAs/In Schottky yapıları azot gazı ortamında sırasıyla 100, 200 ve 300°C'de 5 dakika süreyle tavlandı ve her tavlama işleminin ardından I-V ölçümleri oda sıcaklığında tekrarlandı. Schottky yapılarının değişen tavlama sıcaklığına bağlı olarak doğru beslem I-V karakteristiklerinden idealite faktörleri, engel yükseklikleri, seri direnç değerleri ve doğrultma oranları Termoiyonik emisyon, Cheung ve Norde metodları ile hesaplanmıştır ve hesaplanan değerlerin üç farklı yöntemde de birbiriyle uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, n-GaAs wafer with [100] orientation 450 μm thickness and 2,5x1017 cm-3 with a doping density was used. Omic contact was performed by evaporating In metal on the mat surface of crystal. And to other surface, Au-Cu/n-GaAs/In and Ag-Cu/n-GaAs/In Schottky structures were obtained by evaporating of Au-Cu and Ag-Cu alloys prepared at laboratory at different ratios at 〖10〗^(-5) torr pressure. Firstly, I-V'characteristics of these two structures at room temperature and in dark ambient were researched. With the aim of to see effect of termal annealing, Au-Cu/n-GaAs/In and Ag-Cu/n-GaAs/In Schottky structures were annealed for 5 minutes at 100, 200 and 300℃ at nitrogen medium, respectively and after every annealing process, I-V measurements were repeated at room temperature. Depending on changed annealing temperature, from bias characteristics, ideality factors, barier heights, series resistance values and straightening rates have been calculated by termionic emission, Cheung ant Norde methods and it has been seen that calculated values were in harmony at three different methods.