Kırmızı biberin (Capsicum annuum L.) fonksiyonel ve mikrobiyal özellikleri üzerine modifiye atmosferde paketlemenin etkisi
Effects of modified atmosphere packaging on functional and microbial properties of red pepper (Capsicum annuum L.)
- Tez No: 392514
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OMCA DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada kırmızı biberin (Capsicum annuum L.) fonksiyonel ve mikrobiyal özellikleri üzerine modifiye atmosfer paketlemenin etkisi araştırılmıştır. Ayrıca modifiye atmosfer paketlenen örneklerde etilen emicinin etkisi de bir diğer araştırma konusu olmuştur. 10oC sıcaklıkta, %95 bağıl nemde ve karanlıkta 3 hafta depolanan örneklerin haftalık analizleri yapılmıştır. Antioksidan özelliklerini incelemek için DPPH radikalini giderme aktivitesi, toplam fenolik madde içeriği, OH● yakalama aktivitesi, FRAP yöntemi, askorbik asit içeriği ve CUPRAC analizi spektrofotometrik olarak uygulanmıştır. Ayrıca örneklerin tiyol analizi HPLC cihazıyla saptanmıştır. Mikrobiyolojik analizlerde ise toplam mezofilik aerobik bakteri, maya-küf, anaerobik bakteri sayısı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of MAP on functional and microbial properties of red pepper (Capsicum annuum L.) were investigated. Moreover, effect of ethylene absorber on MAP samples was another research topic. Samples stored at 10oC with 95% relative humidity were analyzed weekly in 21 days. To investigate antioxidant properties of samples, DPPH scavenging activity, total phenolic contents, ,OH● scavenging activity, FRAP, ascorbic acid content and CUPRAC analyses were applied spectrophotometrically. In addition, thiol contents were determined by HPLC. Total mesophilic aerobic bacteria, yeast-mold, anaerobic bacteria numbers were detected with microbiological analyses.