Ortopedik cerrahi girişim sırasındaki pozisyon desteğinin ameliyat sonrası ağrı üzerine etkisi
Effect of positional support on post-operative pain in orthopaedic surgery procedures
- Tez No: 394124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırma, mevcut destek yüzeye ek olarak kullanılan anti basınç pozisyon jel pedlerinin cerrahi pozisyona bağlı ameliyat sonrası ağrıya etkisini incelemek amacıyla, randomize kontrollü, deneysel olarak yapıldı. Örneklemi, bir eğitim ve araştırma hastanesi'nde ortopedik rahatsızlığı nedeniyle supine poziayonda cerrahi tedavi gören, araştırma kriterlerine uyan, araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden, 50 deney 50 kontrol olmak üzere 100 hasta oluşturdu. Veriler,“Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu”, hastalara ait bilgilerin yer aldığı“Hasta Tanıtım Formu”, hastanın ağrı şiddetinin değerlendirildiği“Görsel Kıyaslama Ölçeği-GKÖ”ve ''Mc Gill Melzack Ağrı Soru Formu" (MASF) ile toplandı. Kontrol grubuna rutin kurum politikası uygulandı. Deney grubu hastaları ise anti basınç pozisyon pedleri ile ekstra desteklendi. Veriler ameliyat öncesi akşam, ameliyat sonrası 30. dakikada ve ameliyattan 24 saat sonra toplandı. Veri analizinde, sayı, yüzde, puan ortalaması, t testleri, korelasyon, faktör ve varyans analizleri, ki kare testi, Cochran's Q testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This research has been made to evaluate the effectiveness of usage of anti pressure gels used in addition to current surface that prevent the postoperative pains and positioning aids of patients. The study is experimental, controlled and randomized in method. Samples are consisted from orthopaedic surgeries in supine position treatments of 100 willing patients 50 of them experiment and other 50 of them control group who had been treated and having valid research criteria. Data has been gathered via '' Socio-Demographic Information form“ inform the patients within ”Visual Analog Scala-VAS and ''Mc Gill Melzack Pain Questionnaire" as to evaluate the pain of the patients. Regular hospital care applied to control group. Experiment group position aids by anti pressure gel pads in addition to the current surface. The data has been gathered from preoperative night, 30 minutes of postoperative phase and a day after operation. In the analysis of data, the averages of number, point, percentage and the analysis of correlation, factor and variance, anova test have been evaluated by Cochran's Q test.