Engellilere yönelik halk eğitim kursları ve hidroterapinin aktivite, katılım, yaşam kalitesi ve depresyon üzerine etkisi
The effect of public education courses and hydrotherapy on the activity, participation, quality of life and depression in physically disabled individuals
- Tez No: 394134
 - Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Haliç Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, bedensel engelli bireylerin, katıldıkları hidroterapi seansları ve aldıkları halk eğitim kurslarının, aktivite ve katılım düzeylerine, yaşam kalitelerine ve depresyon durumlarına etkisini araştırmaktır. Çalışma, İstanbul Bağcılar ilçesindeki, Bağcılar Belediyesi, Engelliler Sarayı'nda yapıldı. Çalışmaya biri hidroterapi, üçü halk eğitim kurslarından, toplam dört grup katılımcıları alındı. Halk eğitim kursları; çağrı operatörlüğü kursu, bilgisayar kursu ve danışmanlık kursu olarak belirlendi. Engellilerin aldıkları eğitim üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadı. Yaşları 16-43 arasında değişen 15 kadın, 17 erkek, toplam 32 kişi çalışmaya dahil edildi. Tanıları konjenital ve edinsel beyin hasarı, multipl skleroz, spinal kord yaralanması, musküler distrofi olan katılımcıların yaşam kaliteleri SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile, aktivite ve katılım düzeyleri Craig Engellilik Değerlendirme ve Raporlama Tekniği-kısa form (CHART-sf) ile, depresyon düzeyleri Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile ölçüldü. Tüm ölçümler kurs programı öncesi ve sonrası toplam iki kez yapıldı. Kurs programı sonrasında, tüm katılımcılar değerlendirildiğinde yaşam kalitesinin fiziksel sağlık ve mental sağlık toplam skorlarında, CHART-sf alt boyutlarının tümünde ve depresyon düzeylerinde anlamlı düzelme bulundu (p≤0,05). Sonuç olarak, bedensel engelli bireylerin, kendileri gibi engel gruplarına sahip kişilerle katıldıkları eğitim ve aktiviteler, yaşam kalitelerini artırıp, engellilik ve depresyon düzeylerini düşürebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of hydrotherapy sessions and public education courses on the activity, participation, quality of life and depression levels of physically disabled individuals. The study was performed on the participants of the Engelliler Sarayı (disabled palace) at Bağcılar District, İstanbul. There were four groups, one of which was hydrotherapy course and the others were call operator, computer and counseling courses. No changes were made on the training schedule they received. 15 women and 17 men, a total of 32 people whose ages were between 16-43 years were included to the study. Our patients were diagnosed as congenital and acquired brain injury, multiple sclerosis, spinal cord injury and muscular dystrophy. Their quality of life were assessed by the SF-36 Health Survey Scoring Demonstration; the activity and participation level was assessed by the Craig Handicap Assessment and Reporting Technique-short form (CHART-sf) and the depression status was assessed by de Beck Depression Scale. The evaluations were made before and after the course programme. When all the participants were evaluated after the course programme a significant improvement was seen at the physical and mental health scores of the quality of life; at the all subdivision of CHART-sf score and at the depression level (p≤0,05). In conclusion, the education and activities of physically disabled individuals with the other disables can improve their quality of life and decrease the level of depression and handicap