Üniversite öğrencilerinin internet üzerinden alışverişlerinin plansız tüketim harcamaları üzerindeki etkisi: Dumlupınar Üniversitesi örneği
The effects of university students online shopping on unplanned consumption expenditures: The case of Dumlupınar University
  1. Tez No: 394875
  2. Yazar: DERYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde internet üzerinden alışveriş, internet kullanımındaki artışa paralel olarak hızla yaygınlaşmaktadır. Son yıllarda tüketicilerin klasik usul alışveriş yerine, daha sık olarak internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ettikleri gözlemlenmektedir. Tüketicilerin alışveriş yapma yönteminde internet üzerinden alışverişe yönelik olarak yaşanan bu değişim, beraberinde tüketicilerin birçok tüketim alışkanlığını da değişime uğratmıştır. İnternet üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin klasik usul alışveriş yapan tüketicilere nazaran, alışveriş yaparken daha geniş ve uygun fiyatlı bir ürün yelpazesiyle karşı karşıya olması, onları daha fazla tüketmeye sevk edebilmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı; tüketicilerin alışveriş yöntemi olarak internet üzerinden alışverişi tercih etmesinin plansız tüketim harcamaları üzerinde ne yönde bir etki yarattığının tespit edilmesidir. Çalışma kapsamında, Türkiye'de elektronik ticaretin ve internet üzerinden alışverişin yaygınlaşma süreci ve bu süreç içerisinde tüketicilerin harcama alışkanlıklarındaki değişimler incelenmiştir. Çalışmanın uygulama aşamasında, üniversite öğrencilerinin internet üzerinden alışverişleriyle, plansız tüketim harcamaları arasındaki ilişkiyi tespit etmek için anket yöntemi kullanılmıştır. Anket uygulaması için, Türkiye'deki üniversite öğrencilerini temsilen Dumlupınar Üniversitesi'nin 2013-2014 öğretim yılı öğrencilerinden 2.450 kişilik bir örnekleme ulaşılarak, öğrencilerin internet üzerinden alışverişi ne düzeyde benimsediği ve bu alışveriş yönteminin harcamalarını ne yönde etkilediği sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, online shopping has become widespread gradually in accordance with the rise in internet usage and in recent years; it has been observed that consumers generally prefer online shopping to classical shopping from stores. This change which is towards online shopping in consumers shopping methods has also changed numerous consumption patterns. Those who prefer online shopping to classical shopping from stores tend to consume more, thanks to the wide range of products with more affordable prices. In this context, the aim of this study is to identify the effect of consumers choice of online shopping as a shopping method on unplanned consumption expenditures. Within the scope of the study, the proliferation process of electronic commerce and online shopping, and the changes in consumers consumption patterns in Turkey are examined. In the implementation phase of the study, survey methodology is used in order to define the relationship between university students online shopping behaviors and their unplanned consumption expenditures. For the survey application, 2013-2014 academic year's 2.450 students of Dumlupınar University have been conducted as representatives of university students in Turkey and students are inquired in which level they adopt online shopping and in what way this shopping method affects their expenditures.