Development of a reading test for second language learners of Turkish
Türkçeyi ikinci dil olarak öğrenenler için okuma testi geliştirilmesi
  1. Tez No: 395010
  2. Yazar: YAVUZ KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı ikinci dil olarak Türkçe okuma becerisini ölçen bir okuma testi geliştirmektir. Khalifa ve Weir (2009) tarafından önerilen okuma modeline dayanarak, ödev tanımlamaları oluşturulmuş ve bu tanımlamalara dayanarak farklı seviyeleri amaçlayan okuma ödevleri geliştirilmiştir. Ödevler, hem Türkçeyi anadil olarak konuşanlar üzerinde hem de 21 farklı dil kökeninden gelen ve Boğaziçi Üniversitesi'nde orta ve ileri seviye Türkçe dersleri almakta olan öğrenciler üzerinde denenmiştir. Sınava girenlerden elde edilen veriler, okuma ödevlerini madde özellikleri, güvenirlik ve geçerlik açısından değerlendirmek için kullanılmıştır. Soruların ölçtüğü okuma becerilerini değerlendirmek için uzman görüşü alınmıştır. Bu araştırmalardan elde edilen bulgular incelenen okuma ödevlerinin güvenirliğine ve geçerliğine dair ön kanıt sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a reading test that measures the ability to read in Turkish as a second language. Based on the reading framework by Khalifa and Weir (2009), task specifications were developed and reading tasks with different intended proficiency levels were developed based on the task specifications. The tasks were tested both on native speakers of Turkish and on learners of Turkish from 21 different language backgrounds enrolled in intermediate and advanced level Turkish classes at Boğaziçi University. Test taker data were used to assess item characteristics, reliability and validity of the tasks. Expert judgment was employed to evaluate the reading skills measured by task items. The findings from these investigations provided preliminary evidence for the reliability and validity of the reading tasks under scrutiny.