The Institution of work - dorms in Turkey
Türkiye'de işyurtları kurumu
- Tez No: 395999
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE EDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'de cezaevi emeğinin günümüzdeki durumunu siyasal iktisat perspektifinden incelemektir. Özellikle 21. yüzyılda Türkiye ceza sisteminde yaşanan değişimler ışığında cezaevi emeğinin son dönemde kazandığı önem ve yeni rol tezin asıl araştırma konusunu oluşturmakta, bu bağlamda çalışmada 1997 yılında kurulan İşyurtları Kurumu Türkiye ceza sisteminin tarihselliği içinde incelenmektedir. İlgili mevzuat, arşiv materyali, resmi belgeler ve raporların incelenmesi üzerinden, başta yeni kamu yönetimi modeli olmak üzere neoliberal yönetişimin ceza alanındaki tezahürleri cezaevi emeğinin ilerleyişi üzerinden çalışmada ortaya konulmaktadır. Özetle bu tezde, çalışma ve ceza arasındaki bağlantının tarihsel gelişimi ışığında, 2004 yılı sonrası ceza sisteminde rehabilitasyon modelinin neoliberal uygulamalarının sosyal amaçları ekonomik amaçlara kıyasla ikincil plana ittiği iddia edilmekte ve devletin bunu hangi mekanizmalar ile nasıl gerçekleştirdiği incelenmektedir. Siyaset bilimi alanında Türkiye'de ceza sistemi üzerine yapılan çalışmalarda ağırlıklı olarak siyasal mahkumlar konu alındığından, bu çalışma ile devlet-ceza ilişkisine siyasal ekonomi perspektifinden bakarak alandaki çalışmalara katkı sağlamak hedeflenmiştir. Tezin literature önemli bir katkısı da ceza alanı incelemesi üzerinden Türkiye'nin günümüz siyasal ekonomisinin niteliklerine ışık tutmasıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to evaluate the contemporary situation of the prison-labor in Turkey through adopting a political economic perspective. The significance and the new role that prison-labor gained regarding the transformation occurred in the Turkish penal system in the 21st century constitutes the main point of research. In this regard, the Institution of Work-dorms that is established in 1997 is analyzed throughout the thesis along with the historical aspects of the penal regime in Turkey. Through the analysis of legislation, archival material, official documents, and reports, I study the manifestations of neoliberal regulation, especially the forms of new public management, in the penal field by means of the advancement of the prison-labor. As I explore the link between the work and punishment, I argue that the neoliberal implementations of the rehabilitative model in the penal regime after 2004 cause the subordination of a social aim into an economic aim, while the involvement of the private sector within the system underscores the aspects of new public management. Since the studies conducted on the Turkish penal system mostly involved the issue of political prisoners, the aim of this study is to contribute to the social sciences literature through providing a political economic analysis of the state-punishment relations, while shedding a light on the aspects of the contemporary political economy of Turkey through the analysis of the penal field.