Kriter ağırlıklandırma yöntemlerininin karşılaştırılması
Comparing criteria weighting methods
- Tez No: 396052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH TAYYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çok kriterli karar verme problemlerinin çözümünde kullanılan ağırlık belirleme yöntemleri, kriterlerin önemlerinin belirlenmesi ve karar vericiler için en iyi ve tatmin edici sonucun elde edilmesinde önemli role sahiptir. Max100, SWARA ve İkili Karşılaştırma ağırlık belirleme yöntemlerinin otomobil seçimi ile ilgili kriterler temel alınarak kullanıldığı bu çalışmada yöntemlerin kriter ağırlıkları arasındaki değişkenliği ifade eden değerlere ait sonuçlara göre kıyaslanması amaçlanmıştır. Yeni geliştirilmiş bir yöntem olan SWARA'nın karşılaştırılan yöntemlere dahil edilmesi bu çalışmayı daha önce yapılan çalışmalardan ayırmaktadır. Çalışma örneklemini Uşak Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi akademisyenleri ve İşletme Bölümü öğrencileri oluşturmuştur. Çalışmaya 139 kişi katılmıştır. Veriler, katılımcılara yapılan anketler yardımıyla elde edilmiştir. Verilerin analizi ise Excel ve SPSS 18.0 programları yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma bulguları göz önüne alındığında İkili Karşılaştırma yönteminin Max100 ve SWARA yöntemlerine göre değişkenliğinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bunun yanında Max100 kullanımı en kolay yöntem olarak seçilirken, İkili Karşılaştırma yönteminin puanlandırma şekli en güven verici yöntem olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Weighting methods, which are used to analyse Multiple Criteria Decision Making (MCDM) problems, have an important role to decision makers for making the best and satisfactory decision. The aim of this study is to compare Max100, Pairwise Comparison and SWARA weighting methods according to their variability statistics on related criteria for an automobile selection problem. This study differs from previous studies by including newly developed SWARA weighting method. The study sample consisted of Uşak University, Faculty of Economics and Administrative Science, Department of Management academics and students. 139 people participated in the study. Data are acquired through surveys. The analysis of the data was carried out with Excel and SPSS 18.0 programs. According to the findings of the study, variability of Pairwise Comparison method is higher than Max100 and SWARA methods. In addition, Max100 is the easiest method to use whereas Pairwise Comparison is the most reliable method.